Technické údaje:

Obdobie realizácie: 2028 – 2023
Zastavaná plocha: 2 430 m²
Úžitková plocha: 4 630 m²
Plocha pozemku: 18 000 m²
Štúdio: SENAA architekti, s. r. o.
Autori: Václav Navrátil, Ján Sedláček
Projekčný tím: Eva Pokorná, Patrik Obor, Markéta Raková, Eliška Brabcová, Ján Cihlář, Kateřina Zabadalová
Umiestnenie projektu: Medzivodí 2029, Kyjov
Krajina projektu: Česká republika
Náklady: 325 mil. CZK
Web projektu: www.aquavparku.cz
Fotografie: BoysPlayNice, info@boysplaynice.com, www.boysplaynice.com
Spolupráca/Zhotoviteľ: Združenie Metrostav, a. s., a Metrostav DIZ, s. r. o., www.metrostav.cz
Generálny projektant: CENTROPROJEKT GROUP, a .s., www.centroprojekt.cz

O tom, že modernizácia starších mestských či obecných budov má svoj význam, svedčí renovácia aquaparku v českom Kyjove. Tamojšia radnica sa rozhodla o citlivú nekonštrukciu a zároveň rozšírenie mestského kúpaliska, ktorého história sa datuje do začiatku 20. storočia, keď tu vznikli riečne kúpele.

Aquavparku je športovo-relaxačné centrum, ktoré vzniklo modernizáciou vonkajšieho mestského kúpaliska a vybudovaním nového krytého plaveckého bazéna. Jeho história sa datuje do začiatku 20. storočia, keď tu vznikli riečne kúpele. Je citlivo zasadené do rozhrania existujúcej mestskej štruktúry a parku v centre Kyjova, obklopené storočnými stromami. Vďaka novému prevádzkovému usporiadaniu je existujúca plocha využitá na maximum. Ľuďom sa tak ponúka atraktívne športovo-relaxačné vyžitie v priamom kontakte s parkom a vďaka umiestneniu v centre mesta je aj dobre dostupné.

Splynutie s okolitou prírodou

Stavba zapadá do kontextu okolitej zástavby a nenarúša jej celkový charakter. Lineárne usporiadanie a jemná členitosť stavby sú orientované do ulice Mezivodí a zároveň ju ukončujú. Nový priestor pred bazénom je umiestnený na hlavnej pešej a cyklistickej trase vedúcej do centra mesta. V rámci jeho revitalizácie sa obnovila aleja, upravili sa spevnené plochy a doplnil mobiliár. Návštevníci bazéna aj okoloidúci môžu kedykoľvek vstúpiť a vychutnať si kávu na jednej z vonkajších terás prístupnej zo vstupnej haly.

Prepojenie starého s novým

Formu zjemňuje obklad fasády z tehlových pásikov a prelamovaného plechu zlatej farby. Toto všetko podporujú priehľady cez stavbu, ktoré vizuálne prepájajú areál vonkajšieho kúpaliska s priestorom pred bazénom. Hmota vnútornej bazénovej haly je voči celému objemu stavby otočená o deväťdesiat stupňov a vybieha do zelene vonkajšieho areálu. Celoplošné zasklenie bazénovej haly umocňuje pocit prepojenia vnútorného a vonkajšieho priestoru. Architektonický návrh počíta aj s postupným zatraktívnením stavby bazéna na ďalších desať rokov.

Budova vnútorného bazéna sa delí na tri hlavné časti – plavecký bazén, zážitkový bazén a wellness. Hlavný plavecký bazén má päť dráh s dĺžkou 25 metrov. Zážitkový bazén ponúka lavice s masážnymi dýzami, bazénové chrliče a dojazd toboganu. Súčasťou je aj vírivka a na svoje si prídu i najmenší v detskom bazéne. Návštevníci si pri pobyte v bazéne môžu užiť príjemné výhľady na priľahlý park a zeleň vo vonkajšej časti areálu.

Vo wellnesse sa nachádza päť sáun – tropická, soľná, aróma, turecký parný kúpeľ a fínska ceremoniálna sauna s výhľadom na letné kúpalisko. Sauny majú rôznu veľkosť a teplotu a sú rozmiestnené tak, aby vytvárali intímne zákutia. Návštevníci tu nájdu maximálny pokoj a súkromie. Súčasťou wellnessu je aj ochladzovací bazénik, relaxačná miestnosť s hviezdnym nebom z barrisolu a návštevníkom je umožnený aj výstup na tri vonkajšie terasy.

Na prízemí sú aj šatne, sprchy a prezliekarne pre letné vonkajšie kúpalisko. Nachádza sa tu i výdajné okienko Aqua baru, ktoré slúži tak pre vonkajšiu, ako aj pre vnútornú plaveckú časť.

Dispozičné usporiadanie vonkajších bazénov sa z veľkej časti zachovalo. Do existujúcich bazénov sa vložili nové antikorové vane. Súčasťou zážitkového bazéna je relaxačná časť, v ktorej sa nachádza masážna lavica, basketbalový kôš, vodné preliezačky i veľká šmykľavka. Pre najmenších je tu bazénik. Plavecký bazén ponúka tri dráhy s dĺžkou 50 metrov a neplaveckú časť, ktorá je opäť sčasti aj relaxačná s bublinkovými masážnymi lavicami. Pre návštevníkov je tu zaistené občerstvenie v podobe vonkajšieho baru v samom centre areálu v bezprostrednej blízkosti bazénov.

Materiály

Stavba je založená na vŕtaných pilótach s priemerom 600 milimetrov. Vzhľadom na vysokú hladinu podzemnej vody je spodná stavba monolitická biela vaňa z vodostavebného betónu Permacrete. Nadzemná časť je z montovaného železobetónového skeletu s výmurovkami. Bazénová hala je opláštená CLT panelmi s tepelnou izoláciou z minerálnej vaty. Obvodové steny prízemia sú zateplené kontaktným fasádnym EPS s tehlovými pásikmi. Druhé poschodie má prevetrávanú fasádu s profilovaným plechom zlatej farby. Na plochých strehách je umiestnená FVE a extenzívna zeleň. Bazénové vane letnej časti aj tie interiérové sú antikorové.