V marci klesli tržby v priemysle medziročne o 11,4 %, čo je najväčší pokles od mája 2020. Stavebné podniky za rovnaké obdobie zaznamenali prepad tržieb o 11,5 %, najväčší od júna 2022. Tento pokles v stavebníctve pokračoval už tretí mesiac po sebe, uviedol Štatistický úrad SR.

Na druhej strane, tržby vo vybraných trhových službách v marci medziročne vzrástli o 5,2 %, ich rast teda pokračoval tretí mesiac po sebe. V doprave a skladovaní zostali tržby na rovnakej úrovni ako pred rokom, zatiaľ čo v informačných a komunikačných činnostiach stúpli o 0,6 %. Tento sektor si udržal dlhodobý rast, hoci v marci bol rast najpomalší za posledné dva roky.

Medzimesačne, v porovnaní s februárom 2024, klesli tržby vo väčšine odvetví, najvýraznejšie v stavebníctve o 5,2 %. Pokles zaznamenali aj sektory informačných a komunikačných činností, vybraných trhových služieb a priemyslu. Vyššie tržby oproti februáru mali len podniky v doprave a skladovaní, narástli o 2,7 %.

Za prvé tri mesiace tohto roka tržby za vlastné výkony a tovar medziročne klesli v stavebníctve o 7,9 % a v priemysle o 6,3 %. Naopak, kumulatívne tržby vzrástli v informačných a komunikačných činnostiach, vo vybraných trhových službách aj v doprave a skladovaní.