Nový polyfunkčný bytový dom z dielne VI GROUP s názvom Verdena vzniká v Krasňanoch v bratislavskej Rači na mieste bývalého miestneho kultúrneho centra, ktoré sa dlhé roky nevyužívalo. Pôjde teda o obnovu spustnutého areálu, ktorý sa nachádza v strategickom spojení s areálmi Meopta, Slovenská Grafia, a. s., a s futbalovým štadiónom FK Krasňany. Vyrastá tu osempodlažný dom s jedným podzemným podlažím, na ktorom sa budú nachádzať garáže. Na prvom až treťom podlaží budú nebytové priestory – kancelárie. Na ostatných podlažiach vrátane ustúpeného ôsmeho nadzemného podlažia s terasami sa nachádzajú byty. Výmera jednoizbových bytov bude od 37 m2, dvojizbových od 48 m2, trojizbových až od 80 m2 a štvorizbové byty budú mať od 90 m2 podlahovej plochy. Spolu ponúkne 53 bytových jednotiek a 24 nebytových priestorov.

Čo sa týka štandardu, každý byt bude vybavený rekuperáciou, ktorá zabezpečí čerstvý vzduch a pravidelné vetranie v celom interiéri. Presvetlené byty, s oknami obytných miestností so zníženým parapetom, majú z vyšších podlaží na západnej fasáde úžasný výhľad na Malé Karpaty a „nekonečný“ výhľad smerom na východ. Severozápadná časť fasády navyše vynikne zasklenými lodžiami s posuvnými sklami. Toto riešenie umožní budúcim majiteľom využívať tento priestor naplno. V letných mesiacoch si budú môcť vychutnávať dlhé slnečné dni, zatiaľ čo v chladnejších obdobiach sa tento priestor môže premeniť na útulnú zimnú záhradu. Uzavretý areál bytového domu, prístupný len pre rezidentov, bude svojim obyvateľom zabezpečovať vyššiu úroveň bezpečnosti.

Pri vstupe do areálu, na juhovýchodnej strane, budú k dispozícii parkovacie miesta. Parkovanie je tu vyriešené formou garáže, kde bude 31 parkovacích miest. Na teréne bude 67 stojísk. Pre osoby s telesným znevýhodnením budú k dispozícii štyri parkovacie miesta. Tieto plochy budú obklopené zeleňou a tak budú dodávať celkovému prostrediu príjemný zelený charakter. Zo severozápadnej strany budú umiestnené plochy predzáhradiek. Hlavná charakteristika projektu Verdena spočíva v silnom dôraze na zelenú architektúru, a to formou predsadenej fasády. Táto živá fasáda, pozostávajúca z popínavej zelene rozprestierajúcej sa na lankovej treláži naprieč všetkými poschodiami, nielen esteticky oživí celý objekt, ale vytvorí aj prirodzenú bariéru proti negatívnym vplyvom klimatických zmien. Zabezpečené bude aj automatické zavlažovanie a hnojenie.

Lokalita: Bratislava
Developer: VI Group
Autor: VI Group
Realizácia: 2023 – 2025
Vizualizácie: VI Group