Spoločnosť STRABAG Pozemné staviteľstvo s.r.o. patrí medzi lídrov slovenského stavebníctva. Podieľa sa na výstavbe ikonických projektov, ako sú EUROVEA TOWER, Klingerka či Vydrica, pričom neustále posúva hranice technologických inovácií a efektivity. Aké výzvy priniesli tieto stavby a čo čaká stavebný sektor v roku 2025? Odpovede prináša technický riaditeľ spoločnosti Ing. Martin Volčko.

Ing. Martin Volčko

V spoločnosti pôsobíte už viac ako dekádu, máte za sebou mnohé významné projekty. Ktorý projekt považujete za výnimočný a prečo?

Počas môjho pôsobenia v spoločnosti STRABAG Pozemné staviteľstvo s.r.o., resp. pred tým STRABAG Pozemné a inžinierske staviteľstvo s.r.o, sme s kolegami postavili naozaj veľa stavieb a vnímam to tak, a určite by so mnou súhlasil každý stavbár v akejkoľvek pozícii, že každá stavba, či už na Slovensku, alebo kdekoľvek na svete, je pre ľudí, ktorí ju realizujú, svojím spôsobom výnimočná. V prvom rade je každá stavba iná a nefunguje to tak, že robíme nejaký „copy-paste“ model, ktorý je možné paušálne použiť na každú stavbu, dokonca ani v prípade, že ide o rovnakú budovu, čo sa môže stať v prípade výstavby napríklad nákupných centier, no aj pri týchto typoch projektov sa vždy mení územie výstavby. Samozrejme, pri podobných typoch projektov sa isté čiastkové procesy opakujú. Pri každej stavbe sa však stretávame so zaujímavými výzvami, ktorým musíme čeliť a vyriešiť situáciu na spokojnosť klienta. Každá stavba nás naučí niečo nové, čo sa stáva naším know-how, s ktorým už potom vieme pracovať v rámci celej firmy.

Projekt Klingerka

Z týchto pragmatických dôvodov teda nemôžem vybrať iba jeden výnimočný projekt, ale spomeniem hneď niekoľko výnimočných projektov z posledného obdobia. Z obytných či polyfunkčných budov sú to hneď tri projekty, ktoré výrazným spôsobom zmenili tvár nášho hlavného mesta:

  1. Klingerka, pri ktorej sa riešilo napríklad technologicky náročné zakladanie z dôvodu silného prúdenia podzemnej vody, bola v čase ukončenia výstavby výnimočná svojou výškou a so 135 metrami sa stala najvyššou budovou na Slovensku. Pri výstavbe tejto budovy sme zdokonalili systém vertikálneho zásobovania stavby, ktoré sme prakticky ihneď využili pri realizácii ďalšieho výnimočného projektu, ktorým bola EUROVEA TOWER.
  2. EUROVEA TOWER je prvý slovenský mrakodrap, pri ktorého výstavbe bolo výnimočné všetko. Miesto výstavby sa nachádzalo v tesnej blízkosti Dunaja, teda najprv sa technologicky vyriešilo odvodnenie stavebnej jamy hlbokej 15 metrov, kde sa realizovala pilotáž a potom prebiehala výnimočná betonáž základovej dosky mrakodrapu, prvá takáto betonáž svojho druhu na Slovensku, ktorú sme realizovali nepretržite počas troch dní. Na stavbe sme mali zatiaľ najvyššie žeriavy, najvyššie použitý veterný kryt. Ďalšou zaujímavosťou bola napríklad výroba debnení na betonáž 15-metrových nosných stĺpov. Pri konečnej výške 168 metrov, končiac 45. poschodím, sme dosiahli zatiaľ svoj vrchol v plánovaní vertikálneho zásobovania a celkovej logistiky výstavby výškových budov.
  3. VYDRICA je projekt, ktorý je výnimočný nielen miestom výstavby, ktoré je alokované v hlavnom meste priamo pod hradným bralom. Výstavba prvej etapy aktuálne finišuje posledným objektom, ktorým je zaujímavo architektonicky riešená administratívna budova. Všetky objekty v prvej etape sú však výnimočné z architektonickej stránky, no aj z realizačnej stránky – použitím prémiových materiálov, vysokou kvalitou výstavby, veľkým množstvom realizačných výziev v podobe architektonických detailov, relatívne náročnou realizáciou monolitických konštrukcií, realizáciou šikmých betónových plôch na najvyšších podlažiach či realizáciou konštrukčných prvkov hlavne pri napájaní na historické objekty a na hradné bralo alebo technologicky náročným napájaním rôznych druhov fasád. 
Projekt Eurovea

Z priemyselných a technologických stavieb by som spomenul viacero projektov z posledných období:

  1. Výstavba výrobno-skladovej haly (22 000 m2) pre klienta MEDLINE v Malých Bieliciach s požiadavkou na certifikáciu BREEAM vrátane realizácie rozsiahleho vstavaného čistého priestoru s požiadavkou na čistotu prostredia ISO triedy 8 a triedy 9 podľa STN EN ISO 14664 s celkovou výmerou spolu 3 700 m2. Pre klienta sme ju realizovali kompletne vrátane technologického zariadenia a potom úspešne validovali podľa prísnych požiadaviek pre potreby ďalšej výrobnej činnosti. Práve tieto požiadavky, ktoré sme boli schopní  naplniť na sto percent, robia túto stavbu pre nás dôležitou a výnimočnou.
  2. Výstavba výrobno-skladovej haly pre klienta HSF (súčasť holdingu IFN TEAM) v Malackách. Technologicky výnimočná stavba, pri ktorej klient vo veľkej miere už v rámci projektu riešil niekoľko ekologických riešení. Zníženie energetickej náročnosti celého závodu je riešené použitím masívnej fotovoltickej inštalácie na celej streche novej haly, ktorá je schopná v istom okamihu zabezpečiť potrebnú energiu pre celý závod. Zadržiavanie vody na pozemku je vyriešené objemnou retenčnou nádržou a zároveň retenčným parkoviskom. Zelené plochy na projekte zaberajú bezmála 11 000 m2 a celkovo bolo na projekte vysadených viac ako 1 900 rastlín vrátane stromov. Stavba je prihlásená do súťaže STAVBA ROKA 2024.
  3. Výrobno-administratívne priestory pre spoločnosť UNIMED PHARMA. Zámer výstavby centrály a výrobne Unimed Pharma rekonštrukciou bývalého areálu patrí k pozitívnym projektom, ktoré pozdvihujú stav lokality, prinášajú do nej pracovné miesta a zvyšujú architektonickú úroveň lokálnej zástavby. Projekt neprináša zásadnú zmenu, čo sa týka objemu a hmoty, výrazne sa však upravuje architektonické stvárnenie projektu. Akcentom je administratívna časť, v ktorej je umiestnený hlavný vstup do objektu. Ide o dvojpodlažný objekt, obrátený do prístupovej komunikácie zo západnej strany. Za vstupom sa nachádza foyer a galerijný priestor na prezentáciu firmy a rôzne eventové podujatia. Napojená na foyer je aj jedálenská časť, ako aj technické zázemie. Stavba je prihlásená do súťaže STAVBA ROKA 2024.
Výstavba výrobno-skladovej haly HSF

Z ostatných projektov by som vyzdvihol ešte výstavbu dvoch športových stánkov – futbalového štadióna CITY ARÉNA v historickom centre Trnavy a Národného futbalového štadióna v širšom centre Bratislavy. Zároveň by som ešte spomenul zaujímavé nákupné centrum v Záhorskej Bystrici, kde sme pre klienta stavali nový „ekologický“ koncept predajne v kombinácii betónových prefabrikátov a dreva, či výstavbu nového konceptu predajne nábytku v Trnave a na bratislavských Boroch.

Každá stavba je svojím spôsobom výnimočná, pretože nikdy nepracujeme s jednoduchým copy-paste modelom. Každý projekt prináša nové výzvy a posúva nás ďalej.

Ste súčasťou veľkého európskeho stavebno-technologického koncernu STRABAG SE. Aké výhody to pre vašu spoločnosť prináša?

História našej spoločnosti siaha až do roku 1958 a je úzko spätá s výrobou prefabrikovaných výrobkov na Slovensku a masívnou obytnou a priemyselnou výstavbou v nasledujúcich rokoch. Už v tom čase išlo o silnú, stabilnú a etablovanú výrobno-stavebnú spoločnosť. Nie je teda žiadna náhoda, že koncern STRABAG o takúto spoločnosť prejavil záujem a v roku 2004 získal podiely v pôvodnej spoločnosti ZIPP BRATISLAVA, spol. s r. o., z ktorej sa postupne stal STRABAG Pozemné staviteľstvo s.r.o.

Spoločnosť týmto posilnila svoju pozíciu na slovenskom trhu a v koncerne sa rýchlo etablovala. Našej spoločnosti to prinieslo hneď niekoľko výhod v podobe silnej, stabilnej, kvalitnej a férovej značky. Či už je to veľkosť koncernu, finančná stabilita a istota, koncernové know-how, alebo rôzne stavebné inovácie, ktoré nám koncern každoročne prináša, to všetko hrá v dnešnom konkurenčnom prostredí v náš prospech.

Výrobno-administratívne priestory pre UNIMED PHARMA

STRABAG Pozemné staviteľstvo s.r.o. patrí k top stavebným spoločnostiam na Slovensku. Čo aktuálne spoločnosť „živí“, aké zákazky v tomto období realizujete?

Naša spoločnosť je aktuálne zameraná na realizáciu stredných a väčších stavebných projektov alokovaných v pozemnom staviteľstve, staviame teda priemyselné a technologické stavby pre priemyselný sektor, obytné budovy, nákupné centrá či športové areály pre širokú verejnosť, ale aj verejné budovy, ako sú nemocnice či liečebne. Naším aktuálne najväčším projektom vo výstavbe je rekonštrukcia a dostavba Nemocnice F. D. Roosevelta v Banskej Bystrici, ktorá prinesie špičkovú zdravotnú starostlivosť do celého regiónu.

Aké faktory sú pri výstavbe pre vašu spoločnosť najdôležitejšie? Čo je pridanou hodnotou vašej stavebnej spoločnosti?

Najdôležitejším faktorom je pre nás vždy klient, pre ktorého výstavbu realizujeme, a, samozrejme, hlavne jeho spokojnosť s našou prácou, preto dávajú naše stavebné tímy do každej realizácie všetko a ešte viac. Všetkým klientom ponúkame svoje prednosti, ktorými sú dlhoročné skúsenosti, znalosti, komunikácia, transparentnosť, efektivita, stabilita, finančná sila a v neposlednom rade vysoká kvalita realizácie.

Ako by ste zhodnotili stavebný rok 2024 z pohľadu počtu zákaziek na stavebnom trhu verzus konkurencia?

Z môjho pohľadu sa objem počtu zákaziek možno pohyboval na úrovni predchádzajúceho roka, aj keď si myslím, že podiel jednotlivých segmentov výstavby sa preskupil. To je však v stavebníctve bežný jav vzhľadom na vývoj ekonomiky a celkovú stratégiu krajiny. Akoby nastal celkový útlm vo výstavbe priemyselných objektov, s malou výnimkou logistických objektov, a na druhej strane sa posilnil segment obytných či polyfunkčných budov. V neposlednom rade prišlo viac väčších výziev aj zo strany štátu.

Výraznejšie však začala do celého procesu získavania stavebných zákaziek vstupovať konkurencia, a to nielen vnútroštátna, ale už aj medzištátna, keďže podobná situácia so saturáciou stavebného trhu je aj v okolitých krajinách (v Česku, Poľsku, Maďarsku). V dôsledku slabšej saturácie stavebného trhu teda nastala situácia, keď si klient zrazu mohol namiesto z piatich až siedmich stavebných spoločností vyberať až z pätnástich-dvadsiatich uchádzačov o zákazku, veľakrát berúc do úvahy iba konečnú cenu. Na jednej strane to určite nie je pre stavebný trh dobré, no na druhej strane mal trh možnosť prejsť optimalizáciou a prečistením, čo sa, verím, u nás prejaví v nasledujúcich rokoch.

Stavebný trh v roku 2025 môže čeliť stagnácii, ale zároveň aj novým príležitostiam, najmä vďaka efektívnejšiemu čerpaniu eurofondov a podpore bytovej výstavby.

Ako bude podľa vás vyzerať rok 2025 v stavebnom odvetví na Slovensku?

Už tretí rok očakávame na stavebnom trhu výrazný obrat, ktorý sa však stále nedostavil. Preto k predikciám na rok 2025 pristupujeme opatrne. Niektoré ukazovatele naznačujú, že rok 2025 by mohol byť pre stavebníctvo priaznivejší než rok 2024, no existuje riziko ďalšej stagnácie alebo len veľmi mierneho rastu.

Situáciu môže významne ovplyvniť niekoľko faktorov vrátane nedávno schváleného konsolidačného balíka vlády. Jeho vplyv na náš segment sa ukáže až postupom času. Vláda SR vo svojom programovom vyhlásení zdôraznila potrebu zvýšiť investície do verejnej infraštruktúry a podporiť bytovú výstavbu, no v roku 2024 sa tieto záväzky zatiaľ výraznejšie nenaplnili. Súčasne rastie tlak na efektívnejšie čerpanie eurofondov z Plánu obnovy a odolnosti či Operačného programu Slovensko, čo by mohlo pozitívne ovplyvniť sektor verejného stavebníctva. Očakáva sa aj, že plánované zníženie DPH na výstavbu nájomných bytov, zahrnuté v konsolidačnom balíku, by mohlo priniesť oživenie tohto segmentu.

Čo vás v práci najviac motivuje a posúva vpred?

Hnacou silou sú pre mňa ľudia v tejto firme a naozaj mám šťastie, že všetky pracovné výzvy môžem riešiť s tímom nadšených, schopných, kvalitných a skúsených ľudí, kolegov stavbárov, ktorým môžem s veľkou dôverou zveriť do rúk aj najnáročnejšie stavebné projekty a spoľahnúť sa, že výsledok bude veľmi profesionálny, vysokokvalitný a v neposlednom rade prevýši očakávania klienta. Najdôležitejšou vlastnosťou mojich kolegov je to, že sú všetci do jedného stavbári aj srdcom. Obojstranná dôvera a podpora, navyše v príjemnom prostredí, sú kľúčom k úspešnej spolupráci.

Najväčšou motiváciou sú pre mňa ľudia – nadšení a skúsení kolegovia, ktorí robia z každého projektu výnimočné dielo.

Ďalšou motiváciou sú pre mňa nové stavebné trendy a technologické inovácie, v ktorých je naša spoločnosť lídrom na stavebnom trhu. To znamená, že nestojíme na mieste, ale hýbeme sa vpred.

Kým ste, keď aktuálne nie ste riaditeľom stavebnej spoločnosti? Čo je pre vás najlepším relaxom po práci?

Vyznie to ako klišé, ale po práci je pre mňa na prvom mieste rodina. Spoločné chvíle s manželkou a dvomi synmi si vážim najviac. Spoločné cestovanie, výlety do prírody, návštevy divadla či kina, rôzne športy alebo stretnutia s priateľmi si užívame všetci.

Zároveň si rád nájdem čas aj na vzdelávanie a rozširovanie obzorov.