Termín: 14. 1. 2021
Čas: 8.30 – 12.30 hod.
Miesto: Školenie prebehne formou online vysielania, ktoré môžete sledovať z pohodlia vašej kancelárie alebo vášho domova prostredníctvom PC, notebooku alebo tabletu. Zároveň máte možnosť klásť lektorovi otázky v reálnom čase.
V prípade, že vám nevyhovuje termín či čas školenia, v cene školenia je aj záznam vysielania, ktorý zasielame do 3 dní od konania školenia.
Cieľ školenia: Najpáľčivejšou otázkou dneška je najmä zmierňovanie klimatických zmien a s tým súvisiacim znižovaním produkcie CO2.Práve CO2v stavebníctve môžeme v blízkej budúcnosti obmedziť nielen znižovaním energetickej potreby, ale aj stavaním a izolovaním stavieb prírodnými materiálmi. Drevo, slama, hlina, konope a iné prírodné, ale aj recyklované materiály zohrávajú v kontexte udržateľného stavebníctva veľkú úlohu. Výhodou je minimálny negatívny dopad na životné prostredie, lokálnosť, prispievanie k zdravému vnútornému prostrediu a nadviazanie na našu históriu a kultúru. Prírodné materiály majú v udržateľnom stavebníctve budúcnosť, hoci ich presadenie v našom regióne ide pomaly. Aj preto je potrebné o týchto materiáloch vzdelávať, ukázať dobré príklady a nasmerovať, kde sú remeselníci a dodávatelia, ktorí s týmito materiálmi pracujú. Cieľom školenia je predstaviť prírodné materiály v stavebníctve, ich relevantnosť v udržateľnej architektúre. Ukázať dostupnosť prírodných materiálov a aktuálne príklady, so zameraním sa najmä na slamu a hlinu, ako súčasť zdravých stavieb a interiérov.
Pre koho je školenie určené: Všetkým účastníkom investičného, ale aj stavebného procesu - najmä architektom, ale i projektantom, manažérom firiem pôsobiacim na stavebnom trhu i samotným stavebným spoločnostiam, ako aj developerom a investorom, ktorí by mali byť informovaní o udržateľných alternatívach v stavebníctve, aby mohli robiť zodpovedné rozhodnutia a v rámci svojej profesie prispieť k zmierňovaniu klimatických zmien.
Hlavné body programu:
- Úvod o prírodných materiáloch v moderných stavbách
- Prehľad príkladov slameného staviteľstva zo sveta
- Vlastnosti slamy, rôzne podoby využitia slamy v stavebníctve
- Stavebné techniky slamených stavieb
- Prefabrikované slamené stavby
- Realita na slovenskom trhu
- Hlina ako súčasť moderných stavieb vo svete
- Vlastnosti hliny
- Rôzne formy využitia hliny
- Slovenskí výrobcovia, remeselníci, odborná príprava
- Ostatné prírodné a recyklované materiály
- Zmena myslenia
- Zhrnutie a diskusia
Lektor: Ing. arch. Zuzana Kierulfová
Autorizovaná architekta a vyučená remeselníčka. Ako architektka pôsobí od 1992, ale od roku 2006 navrhuje pasívne stavby z prírodných materiálov a na niektorých sa aj remeselne zúčastňuje. V ateliéri Createrra, ktorý s manželom vedie, sa spolupodielala sa na projektovaní a realizácii vyše stovky pasívnych domov, pričom väčšina z nich využíva prírodné materiály.
Od 2005 je členom o.z. ArTUR a od r. 2007 ako predseda ArTUR manažuje početné medzinárodné projekty zamerané najmä na vzdelávanie, organizuje workshopy, semináre, odborné vzdelávanie v oblasti udržateľného staviteľstva, zameraného na prírodné materiály.
Doplňujúce info: Technické pokyny a inštrukcie na pripojenie k online vysielaniu Vám zašleme najneskôr 2 dni pred konaním školenia. V prípade, že ste pokyny v tomto intervale neobdržali, prosím skontrolujte si priečinok "nevyžiadaná pošta", alebo nás kontaktujte na tel. čísle: +421 918 512 959.
