logo
  • O nás
    • Obchodné podmienky
    • Ochrana osobných údajov
  • Aktuality
    • Archív aktualít
    • RSS aktuality
    • Aj prezident je rezident: Poznáme detaily 25. ročníka medzinárodnej študentskej súťaže Xella
    • INSAID AWARDS 2020
    • Architektúra konverzií / Česko / Slovensko 2005-2015
    • Československé Studio Perspektiv získalo svetové ocenenie za interiéry EOH IT Hubu – pracovné priestory, v ktorých sa spájajú vízie o vesmíre a žijúcich organizmoch
    • Nominácie na Cenu ARCH 2020
    • Konferencia Udržateľnosť v architektúre a vo výstavbe sa konala ONLINE
    • Protipožiarna ochrana budov v roku 2021 - ONLINE konferencia
  • Produkty
  • Konferencie
  • Odborné školenia
  • Školenia na mieru
  • Inzercia
    • Komerčná prezentácia - EUROSTAV
    • Komerčná prezentácia - ARCH
    • Online inzercia
  • Kontakt
Úvod / 2017
Spíkri

Ina Homeier

Ina Homeier je architektka a od leta 2011 pôsobí na oddelení mestského plánovania vo Viedni ako vedúca oddelenia Smart City a koordinuje smart city aktivity v meste s ohľadom na stratégiu. Pod jej dohľadom bolo implementovaných niekoľko národných smart city riešení a tiež riešení financovaných z fondov EÚ. Od roku 2013dohliadala na vypracovanie Rámcovej stratégie pre Smart City Wien, ktorá bola prijatá mestská radou v júni 2014.


Zabezpečenie kvality života a ochrany zdrojov prostredníctvom inovácií – Rámcová stratégia Smart City Viedeň

Viedeň bola "inteligentná" po celé generácie. Výsledkom je, že je jedným z najlepších miest pre život. Rámcová stratégia Smart City Viedeň je dlhodobá stratégia do roku 2050. Vytvára dlhodobé a štrukturálne rámce a spolu s ďalšími dokumentmi, plánmi a programami bola prijatá viedenskou mestskou radou 25. júna 2014. Stratégia bude implementovaná so špecificky načasovanými cieľmi, ktoré budú predmetom priebežného monitorovania a skúmania. Boli zadefinované tri hlavné oblasti: Zdroje - Kvalita života - Inovácie. Tieto nás privedú k hlavnému cieľu Smart City Viedne v roku 2050 "Najlepšia kvalita života pre všetkých obyvateľov Viedne pri súčasnej minimalizácii spotreby zdrojov. To sa dosiahne prostredníctvom komplexu inovácií."

---------------------------------------------------------------------------------

Pablo Riquelme

Pablo Riquelme je fínsky architekt a dizajnér narodený v Chile. Vyštudoval architektúru na Aalto University v Helsinkách a dizajn na University of Art and Design UIAH v Helsinkách. Má vyše pätnásťročnú prax v navrhovaní architektúry a dizajnu. V posledných rokoch sa zameral na dizajn vo verejnom sektore a za organizáciu Design Driven City organization bol menovaný mestským dizajnérom mesta Helsinki. Spolupracoval na mnohých projektoch hlavne pre fínske mestá Helsinki a Espoo. Prednáša na Aalto University vo Fínsku a je spíkrom mnohých zahraničných konferencií.

Dizajn pre verejný sektor

Využitie dizajnu vo verejnom sektore bude prezentované na základe skúseností dizajnéra mesta Helsinki počas projektu "Design Driven City". Prezentácia bude usilovať o opísanie úlohy profesionálneho dizajnéra využívajúceho kreatívne nástroje rozvíjajúce myšlienky založené na začlenení príjemcov, prehodnocovanie verejných výziev a riešenia existujúcich ťažkostí, ktorým naša spoločnosť čelí. Dizajn musí byť posudzovaný ako empatická a participatívna prax, kedy by užívateľská skúsenosť mala byť vždy umiestnená uprostred vývoja. Príklady, ktoré Pablo odprezentuje, budú príklady, ktoré vznikli v rámci projektu "Design Driven City", ako aj novších iniciatív vytvorených mestom Helsinky. Cieľom prezentácie je predstaviť pojem "dizajnového myslenie" a jeho využitie vo verejnom sektore a popísať výsledky projektu "Design Driven City" mesta Helsinky.

--------------------------------------------------------------------------------- 

Ernst Rainer

Arch. Dipl.-Ing. Ernst Rainer študoval architektúru na Technickej univerzite v Grazi a Prahe. Jeho diplomová práca "CZoorpa - udržateľné mesto a koncept výstavby pre mesto aglomerácie Zlín-Otrokovice" bol pripravený na základe inštrukcií prof. arch. Ing. Karla Havlisa. Po získaní titulu Ernst Rainer pracoval ako projektový manažér a tiež ako architekt v rôznych architektonických a urbanistických kanceláriách v Grazi. Od roku 2008 pôsobil ako vedecký asistent na Inštitúte pre urbanizmu na Technickej univerzite v Grazi. Ernst Rainer je jedným zo spoluzakladateľov City Lab Graz a člen expertnej rady URBA Graz.

Smart City stratégie v Grazi

Prvý krok - Žijem v Grazi - chytrí ľudia vytvárajú svoje chytré mesto: V roku 2050 bude Graz dynamické mesto s kompaktnou konštrukciou a mestským rozvojom, s atraktívnymi verejnými priestranstvami  a najvyššou kvalitou života. Prostredníctvom dôsledného presadzovania stratégie Smart City a dôraznejšiemu zvyšovaniu povedomia, zdrojom, spotrebe energie, následnému výraznému zníženiu emisií znečisťujúcich látok boli urobené podstatné kroky, aby sa z Grazu stalo mesto s nulovými emisiami. Energia, ktorú spotrebuje Graz sa vyrába 100 % v regióne a z obnoviteľných zdrojov energie. Vďaka výskumu, školeniu a obchodnej lokácii je Graz medzinárodnou značkou pre hodnotu prostredníctvom inovatívnych mestských technológií a systémov ".
Druhý krok - Smart city projekt Graz Mitte: Cieľom je inovatívne zavádzanie inteligentných mestských technológií na dosiahnutie trvalo udržateľného, ​​obývateľného a inteligentného regiónu s najnižšími možnými emisiami (cieľom sú nulové emisie) a nízkou spotrebou zdrojov, ktoré nielen využívajú udržateľnej energie , ale tiež si kladie za cieľ udržateľnú mobilitu a sociálny mix.

---------------------------------------------------------------------------------

Walter van der Schee

Walter van der Schee BSC pracuje v spoločnosti Croonwolterendros so sídlom v Amersfoorte v Holandsku. Má za sebou dlhoročnú prax v oblasti technických a technologických riešení v oblasti TZB. Ako člen Technickej asociácie pre domové inštalácie v Holandsku (TVVL), je jedným z odborníkov pre poradenstvo v oblasti technologického inštalatérstva. Za svoju prácu v rámci TVVL získal v roku 2006 ocenenie BJ Max.

Vodný cyklus z dlhodobej perspektívy

Zmena klímy, obnova kanalizačných systémov a zvyšujúce sa nároky na kvalitu vody v jazerách, riekach a priekopách si budú v nasledujúcich rokoch vyžadovať veľké investície do vodného reťazca. Stakeholderi v reťazci dodávateľov vody sa dohodli na spoločnom riešení týchto problémov. Majú v úmysle spolupracovať na rozvoji udržateľnejšieho, účinnejšieho a transparentnejšieho systému zásobovania vodou. Dokument "Interconnecting Water“ je prostriedkom dlhodobej perspektívy. Nádej pre budúcnosť, ktorá inšpiruje, spája a poskytuje návody pre vývoj, aktivity a investície realizované stakeholdermi ako sú: vodárenské spoločnosti, kraje, obce výskumné vodohospodárske inštitúcie. Je to tiež vízia, ktorá podporuje partnerov mimo vodohospodárstva, aby prišili s nápadmi a riešeniami. Je čas pozrieť sa za hranice našej vlastnej odbornej pôsobnosti a vybudovať nové interdisciplinárne aliancie.

--------------------------------------------------------------------------------- 

Zuzana Vranayová

Prof. Ing. Zuzana Vranayová, PhD. je riaditeľkou Ústavu pozemného staviteľstva, Katedra technických zariadení budov na Stavebnej fakulte Technickej univerzity v Košiciach. Je odborníčkou na problematiku vodného manažmentu budov, progresívnych zdravotno-technických sústav, na udržateľné a bezpečné zásobovanie budov vodou a na zelené strechy a fasády a ich využitie. Je autorkou desiatok odborných a vedeckých článkov na tému udržateľného vodného manažmentu  budov a venuje sa tiež výskumu energetickej bilancie hospodárenia s dažďovou vodou v budovách. Za svoj odborný a vedecký prínos jej bola v roku 2016 udelená Cena za významný prínos v oblasti environmentálneho inžinierstva na konferencii Infraeko 2016 v Krakove.

Udržateľnosť vo vodnom manažmente

Je známe, že asi 60% pitnej vody sa v budove dá nahradiť alternatívnym vodným zdrojom. Táto skutočnosť nahráva opätovnému použitiu pitnej vody v budove a zlepšeniu skóre pri environmentálnom hodnotení budov. Budovanie zelených striech a/ alebo stien pomáha vytvoriť malý vodný cyklus budovy a malo by sa podporovať s cieľom zvýšiť pocit pohody obyvateľov a kvality ich života. Hlavným cieľom je estetika a úspory energie. Z hľadiska sivej vody a jej úpravy pre opakované použitie v dome, je realizovateľnosť a racionalita takéhoto systému potvrdená, môžu rozšíriť zdroje vody a znížiť spotrebu. V ponímaní vodného zdroja, zelená strecha/ stena je tak zdroj, ako aj spotrebné zariadenie. Tieto umelé mokrade napodobňujú prirodzený spôsob čistenia a zachovania ekosystémov.

--------------------------------------------------------------------------------- 

Peter Heyder

Ing. Peter Heyder je absolventom inžinierskeho štúdia na Stavebnej fakulte STU Bratislava, kde absolvoval štúdium zamerané na techniku prostredia budov a inžinierstvo životného prostredia. Počas svojej niekoľkoročnej praxe pôsobil aj ako projektant, odborník na TZB. V súčasnosti pracuje v spoločnosti Viessmann, kde sa špecializuje na problematiku využitia smart riešení a technológií vo výstavbe.

ViCare Smart Climate - Ecosystem

Rýchla digitalizácia mení spoločnosť i ekonomiku a vedie k rozsiahlej štrukturálnej zmene vo väčšine sektorov. Zákazníci sú viac mobilnejší, sú stále on-line a majú záujem o výmenu skúseností a poznatkov. Kladú stále väčší dôraz na servis a kvalitu. Prakticky vo všetkých zariadeniach Viessmann s rozhraním Optolink je možné pripojenie na internet pomocou modulu Vitoconnect. To prináša rad výhod pre dodávateľov a užívateľov. ViCare Smart Climate riešenia spoločnosti Viessmann sú najmodernejšie zariadenia pre indviduálnu reguláciu jednotlivých miestností. Vďaka tomu môžu dosiahnuť úspory energií až 15 %. Vitoguide je digitálne servisné stredisko pre všetkých dodávateľov. Toto inovatívne riešenie slúži na on-line monitorovanie vykurovacích systémov.

--------------------------------------------------------------------------------- 

Judit Kimpian

Dr. Judit Kimpian je predsedníčkou Skupiny pre udržateľnosť Rady architektov Európy. Podporuje lepšie regulačné a finančné stimuly  na dosiahnutie zásadných zmien v efektívnosti budov v mene viac ako pol milióna architektov v EÚ. Bola tiež vo funkcii Riaditeľa udržateľnej architektúry a výskumu v Aedas/AHR, kde viedla výskumné projekty v hodnote viac ako 1,5 m libier s cieľom zistenia rozdielov medzi očakávanou a dosiahnutou hospodárnosťou budov. Ako architekt, s minulosťou v parametrickom modelovaní, bola Judit zodpovedná za veľké medzinárodné projekty, ako sú dizajn obálky Stanice Metra v Dubaji a ďalších projektov, ktoré vyžadujú odborný návrh a výrobné metódy. Judit pravidelne prispieva do odborných publikácií a je častým rečníkom na národných i medzinárodných konferenciách.

Nové výzvy pre architektov v súvislosti s klimatickými zmenami

Budovy reprezentujú a formujú naše vnímanie sveta, zdravia a pohody. V nasledujúcich desaťročiach podstúpi zastavané prostredie najvýraznejšiu transformáciu za uplynulé storočia vzhľadom na výzvy, ktoré prinášajú klimatické zmeny, demografický vývoj a automatizáciu. Obrovské investície smerujú do zlepšenia energetickej efektívnosti existujúcich aj nových budov a legislatíva  EÚ prechádza podrobnou revíziou s cieľom tieto kroky lepšie podporovať. Priestorové a materiálové usporiadanie budov zohráva kľúčovú úlohu pri ich efektívnosti a pri vytváraní odolných budov so stále menšou závislosťou na prírodných zdrojoch, čo si vyžaduje znalosť budúcich užívateľov a ich potrieb. Táto prednáška sa zaoberá výsledkami nového výskumu na tému, ako môže spätná väzba z budov ovplyvní snahu architektov a stavebného sektora, aby zabezpečili , že dizajn ostane v popredí tejto stavebnej revolúcie.

--------------------------------------------------------------------------------- 

Martin Stohl

Ing. arch. Martin Stohl vyštudoval Fakultu architektúry STU a následne si dopĺňal vzdelanie aj v Kanade, v Dánsku, v Nemecku aj vo Veľkej Británii. Je registrovaným architektom SKA s odbornými znalosťami v oblasti riadenia projektov, architektonického, interiérového a mestského dizajnu. V súčasnosti pracuje ako Špecialista pre udržateľný rozvoj, BREEAM and WELL koordinátor v spoločnosti HB Reavis, Bratislava. Má skúsenosti so širokou škálou development manažmentu, rozpočtovaním, plánovaním a vedením tímu v oblasti navrhovania a manažovania výstavby kancelárskych budov, predajní, bývania, vzdelania, zdravotnej starostlivosti, kultúrnymi a mestskými budovami i športoviskami ako aj v oblasti udržateľného dizajnu a zavádzania inovácií. 11 rokov (od 1997 do 2007/ pôsobil v Kanada a v USA. Od roku 2008 pôsobí na Slovensku v spoločnosti HB Reavis.

Skúsenosti z navrhovania udržateľných a zdravých kancelárskych budov a komplexov

Spoločnosť HB Reavis pôsobí na developerskom  trhu už viac ako 20 rokov. Za toto obdobie urobila výrazný posun v prístupe k navrhovaniu kancelárskych budov a komplexov. V prezentácii sa M. Stohl podelí o konkrétne skúsenosti a ukáže príklady, na ktorých bude demonštrovať vývoj, akým prešiel ich prístup k navrhovaniu a realizácii administratívnych komplexov. Ich prístup je založený na implementácii princípu udržateľnosti do celého procesu navrhovania a výstavby, s cieľom dosiahnuť nielen energetickú efektívnosť a udržateľnosť, ale aj pocit zdravia a pohody pre užívateľov budov a komplexov, ktoré developuje. S tým súvisí aj problematika zeleného obstarávania, využitie obnoviteľných zdrojov energie, recyklácia odpadového stavebného materiálu, nízko-uhlíkový dizajn, udržateľný vodný manažment, kvalita vnútorného prostredia vrátane svetelnej a akustickej pohody, atď.

--------------------------------------------------------------------------------- 

Klára Bukolská

Klára Bukolská je architektka, ktorá má za sebou niekoľkoročnú prax architekta. V súčasnosti pracuje v spoločnosti Velux a jej špecializáciou je denné svetlo a udržateľnosť v architektúre a vo výstavbe. V poslednom období sa angažuje v problematike výskumu ohľadom navrhovania zdravých budov a získané poznatky sa snaží šíriť medzi laickou aj odbornou verejnosťou. O tejto problematike ako aj o svetle v architektúre a udržateľnosti vo výstavbe prednáša na medzinárodných fórach a publikuje v odborných médiách.

--------------------------------------------------------------------------------- 

Tim Jonathan

Tim Jonathan pracuje ako programový manažér inovatívneho programu projektu Green Village. Green Village je projekt Technickej univerzity v Delfte, ktorý prispieva k podpore rozvoja nových technológií v oblasti stavebníctva a energetiky s cieľom trvalo udržateľnej budúcnosti. Ako programový manažér je Tim zodpovedný za inovácie a súvisiace výskumné projekty. V minulosti sa ako technický riaditeľ Prêt-à-Loger špecializoval na udržateľnú obnovu bytových domov. S tímom 50 študentov Technickej univerzity Delft sa s projektom Prêt-à-Loger zúčastnil medzinárodnej súťaže Solar Decathlon Europe 2014. Okrem víťazstva v súťaži Solar Decathlon získal projekt viacero medzinárodných ocenení.

Green Village

Tim vás v krátkosti zoznámi s The Green Village a jedným z jeho prvých projektov Prêt-à-Loger. The Green Village je živé laboratórium Technickej Univerzity v Delfte (Holadnsko), ktorého hlavným cieľom je urýchlenie udržateľných inovácií. Hlavnou funkciou je vytvoriť v areáli univerzity priestor ako v reálnom živote, kde môžu výskumníci a podnikatelia vytvárať, testovať a sledovať udržateľné inovácie. Všetky výskumné projekty sú zoskupené do inovačných programov, ako sú budovy, voda, autá a ich pohonné jednotky. Prednáška vysvetlí úlohu a prínos laboratória v procese pomoci paradigmy presunu technológií a systémov z laboratória na trh. Jedným z projektov, ktorý bol postavený v The Green Village Prêt-à-Loger, je koncept obnovy holandského radového domu. V rámci tohto projektu študentský tím TU Delft súťažil v Európskom Solar Decathlon-e, ktorý možno nazvať "olympijské hry pre budovy", a vyhral niekoľko cien, medzi ktorými je aj prvé miesto za udržateľnosť.

Vytlačiť
Aktuality
  • Nezatriedené (23)
  • Architektúra (102)
  • Stavby (52)
  • Rozhovor (7)
  • Konferencia (seminár) (77)
  • Veľtrh (výstava) (18)
  • Súťaže (100)
Reklama
Trimble Connec
Doka
Delta
  • Kontakt
  • O nás
  • Konferencie
  • Inzercia
  • Ochrana osobných údajov
  • Obchodné podmienky
  • Odborné školenia
O nás
photo

"Pomáhame víťaziť odbornosti nad rutinou."

Kľúčom k úspechu - či už v podnikaní alebo v súkromnom živote - sú znalosti a informácie. Kto sa musí rozhodovať medzi rôznymi možnosťami, potrebuje informácie. Cielom Nakladatelství FORUM s.r.o., organizačná zložkaje poskytnúť Vám prostredníctvom ponuky produktov práve také informácie, aké potrebujete na dosiahnutie Vašich cieľov.

viac informácií
  • Realizácia Fusion IS, s.r.o.