Ina Homeier
Ina Homeier je architektka a od leta 2011 pôsobí na oddelení mestského plánovania vo Viedni ako vedúca oddelenia Smart City a koordinuje smart city aktivity v meste s ohľadom na stratégiu. Pod jej dohľadom bolo implementovaných niekoľko národných smart city riešení a tiež riešení financovaných z fondov EÚ. Od roku 2013dohliadala na vypracovanie Rámcovej stratégie pre Smart City Wien, ktorá bola prijatá mestská radou v júni 2014.
Zabezpečenie kvality života a ochrany zdrojov prostredníctvom inovácií – Rámcová stratégia Smart City Viedeň
Viedeň bola "inteligentná" po celé generácie. Výsledkom je, že je jedným z najlepších miest pre život. Rámcová stratégia Smart City Viedeň je dlhodobá stratégia do roku 2050. Vytvára dlhodobé a štrukturálne rámce a spolu s ďalšími dokumentmi, plánmi a programami bola prijatá viedenskou mestskou radou 25. júna 2014. Stratégia bude implementovaná so špecificky načasovanými cieľmi, ktoré budú predmetom priebežného monitorovania a skúmania. Boli zadefinované tri hlavné oblasti: Zdroje - Kvalita života - Inovácie. Tieto nás privedú k hlavnému cieľu Smart City Viedne v roku 2050 "Najlepšia kvalita života pre všetkých obyvateľov Viedne pri súčasnej minimalizácii spotreby zdrojov. To sa dosiahne prostredníctvom komplexu inovácií."
---------------------------------------------------------------------------------
Pablo Riquelme
Pablo Riquelme je fínsky architekt a dizajnér narodený v Chile. Vyštudoval architektúru na Aalto University v Helsinkách a dizajn na University of Art and Design UIAH v Helsinkách. Má vyše pätnásťročnú prax v navrhovaní architektúry a dizajnu. V posledných rokoch sa zameral na dizajn vo verejnom sektore a za organizáciu Design Driven City organization bol menovaný mestským dizajnérom mesta Helsinki. Spolupracoval na mnohých projektoch hlavne pre fínske mestá Helsinki a Espoo. Prednáša na Aalto University vo Fínsku a je spíkrom mnohých zahraničných konferencií.
Dizajn pre verejný sektor
Využitie dizajnu vo verejnom sektore bude prezentované na základe skúseností dizajnéra mesta Helsinki počas projektu "Design Driven City". Prezentácia bude usilovať o opísanie úlohy profesionálneho dizajnéra využívajúceho kreatívne nástroje rozvíjajúce myšlienky založené na začlenení príjemcov, prehodnocovanie verejných výziev a riešenia existujúcich ťažkostí, ktorým naša spoločnosť čelí. Dizajn musí byť posudzovaný ako empatická a participatívna prax, kedy by užívateľská skúsenosť mala byť vždy umiestnená uprostred vývoja. Príklady, ktoré Pablo odprezentuje, budú príklady, ktoré vznikli v rámci projektu "Design Driven City", ako aj novších iniciatív vytvorených mestom Helsinky. Cieľom prezentácie je predstaviť pojem "dizajnového myslenie" a jeho využitie vo verejnom sektore a popísať výsledky projektu "Design Driven City" mesta Helsinky.
---------------------------------------------------------------------------------
Ernst Rainer
Arch. Dipl.-Ing. Ernst Rainer študoval architektúru na Technickej univerzite v Grazi a Prahe. Jeho diplomová práca "CZoorpa - udržateľné mesto a koncept výstavby pre mesto aglomerácie Zlín-Otrokovice" bol pripravený na základe inštrukcií prof. arch. Ing. Karla Havlisa. Po získaní titulu Ernst Rainer pracoval ako projektový manažér a tiež ako architekt v rôznych architektonických a urbanistických kanceláriách v Grazi. Od roku 2008 pôsobil ako vedecký asistent na Inštitúte pre urbanizmu na Technickej univerzite v Grazi. Ernst Rainer je jedným zo spoluzakladateľov City Lab Graz a člen expertnej rady URBA Graz.
Smart City stratégie v Grazi
Prvý krok - Žijem v Grazi - chytrí ľudia vytvárajú svoje chytré mesto: V roku 2050 bude Graz dynamické mesto s kompaktnou konštrukciou a mestským rozvojom, s atraktívnymi verejnými priestranstvami a najvyššou kvalitou života. Prostredníctvom dôsledného presadzovania stratégie Smart City a dôraznejšiemu zvyšovaniu povedomia, zdrojom, spotrebe energie, následnému výraznému zníženiu emisií znečisťujúcich látok boli urobené podstatné kroky, aby sa z Grazu stalo mesto s nulovými emisiami. Energia, ktorú spotrebuje Graz sa vyrába 100 % v regióne a z obnoviteľných zdrojov energie. Vďaka výskumu, školeniu a obchodnej lokácii je Graz medzinárodnou značkou pre hodnotu prostredníctvom inovatívnych mestských technológií a systémov ".
Druhý krok - Smart city projekt Graz Mitte: Cieľom je inovatívne zavádzanie inteligentných mestských technológií na dosiahnutie trvalo udržateľného, obývateľného a inteligentného regiónu s najnižšími možnými emisiami (cieľom sú nulové emisie) a nízkou spotrebou zdrojov, ktoré nielen využívajú udržateľnej energie , ale tiež si kladie za cieľ udržateľnú mobilitu a sociálny mix.
---------------------------------------------------------------------------------
Walter van der Schee
Walter van der Schee BSC pracuje v spoločnosti Croonwolterendros so sídlom v Amersfoorte v Holandsku. Má za sebou dlhoročnú prax v oblasti technických a technologických riešení v oblasti TZB. Ako člen Technickej asociácie pre domové inštalácie v Holandsku (TVVL), je jedným z odborníkov pre poradenstvo v oblasti technologického inštalatérstva. Za svoju prácu v rámci TVVL získal v roku 2006 ocenenie BJ Max.
Vodný cyklus z dlhodobej perspektívy
Zmena klímy, obnova kanalizačných systémov a zvyšujúce sa nároky na kvalitu vody v jazerách, riekach a priekopách si budú v nasledujúcich rokoch vyžadovať veľké investície do vodného reťazca. Stakeholderi v reťazci dodávateľov vody sa dohodli na spoločnom riešení týchto problémov. Majú v úmysle spolupracovať na rozvoji udržateľnejšieho, účinnejšieho a transparentnejšieho systému zásobovania vodou. Dokument "Interconnecting Water“ je prostriedkom dlhodobej perspektívy. Nádej pre budúcnosť, ktorá inšpiruje, spája a poskytuje návody pre vývoj, aktivity a investície realizované stakeholdermi ako sú: vodárenské spoločnosti, kraje, obce výskumné vodohospodárske inštitúcie. Je to tiež vízia, ktorá podporuje partnerov mimo vodohospodárstva, aby prišili s nápadmi a riešeniami. Je čas pozrieť sa za hranice našej vlastnej odbornej pôsobnosti a vybudovať nové interdisciplinárne aliancie.
---------------------------------------------------------------------------------
Zuzana Vranayová
Prof. Ing. Zuzana Vranayová, PhD. je riaditeľkou Ústavu pozemného staviteľstva, Katedra technických zariadení budov na Stavebnej fakulte Technickej univerzity v Košiciach. Je odborníčkou na problematiku vodného manažmentu budov, progresívnych zdravotno-technických sústav, na udržateľné a bezpečné zásobovanie budov vodou a na zelené strechy a fasády a ich využitie. Je autorkou desiatok odborných a vedeckých článkov na tému udržateľného vodného manažmentu budov a venuje sa tiež výskumu energetickej bilancie hospodárenia s dažďovou vodou v budovách. Za svoj odborný a vedecký prínos jej bola v roku 2016 udelená Cena za významný prínos v oblasti environmentálneho inžinierstva na konferencii Infraeko 2016 v Krakove.
Udržateľnosť vo vodnom manažmente
Je známe, že asi 60% pitnej vody sa v budove dá nahradiť alternatívnym vodným zdrojom. Táto skutočnosť nahráva opätovnému použitiu pitnej vody v budove a zlepšeniu skóre pri environmentálnom hodnotení budov. Budovanie zelených striech a/ alebo stien pomáha vytvoriť malý vodný cyklus budovy a malo by sa podporovať s cieľom zvýšiť pocit pohody obyvateľov a kvality ich života. Hlavným cieľom je estetika a úspory energie. Z hľadiska sivej vody a jej úpravy pre opakované použitie v dome, je realizovateľnosť a racionalita takéhoto systému potvrdená, môžu rozšíriť zdroje vody a znížiť spotrebu. V ponímaní vodného zdroja, zelená strecha/ stena je tak zdroj, ako aj spotrebné zariadenie. Tieto umelé mokrade napodobňujú prirodzený spôsob čistenia a zachovania ekosystémov.
---------------------------------------------------------------------------------
Peter Heyder
Ing. Peter Heyder je absolventom inžinierskeho štúdia na Stavebnej fakulte STU Bratislava, kde absolvoval štúdium zamerané na techniku prostredia budov a inžinierstvo životného prostredia. Počas svojej niekoľkoročnej praxe pôsobil aj ako projektant, odborník na TZB. V súčasnosti pracuje v spoločnosti Viessmann, kde sa špecializuje na problematiku využitia smart riešení a technológií vo výstavbe.
ViCare Smart Climate - Ecosystem
Rýchla digitalizácia mení spoločnosť i ekonomiku a vedie k rozsiahlej štrukturálnej zmene vo väčšine sektorov. Zákazníci sú viac mobilnejší, sú stále on-line a majú záujem o výmenu skúseností a poznatkov. Kladú stále väčší dôraz na servis a kvalitu. Prakticky vo všetkých zariadeniach Viessmann s rozhraním Optolink je možné pripojenie na internet pomocou modulu Vitoconnect. To prináša rad výhod pre dodávateľov a užívateľov. ViCare Smart Climate riešenia spoločnosti Viessmann sú najmodernejšie zariadenia pre indviduálnu reguláciu jednotlivých miestností. Vďaka tomu môžu dosiahnuť úspory energií až 15 %. Vitoguide je digitálne servisné stredisko pre všetkých dodávateľov. Toto inovatívne riešenie slúži na on-line monitorovanie vykurovacích systémov.
---------------------------------------------------------------------------------
Judit Kimpian
Dr. Judit Kimpian je predsedníčkou Skupiny pre udržateľnosť Rady architektov Európy. Podporuje lepšie regulačné a finančné stimuly na dosiahnutie zásadných zmien v efektívnosti budov v mene viac ako pol milióna architektov v EÚ. Bola tiež vo funkcii Riaditeľa udržateľnej architektúry a výskumu v Aedas/AHR, kde viedla výskumné projekty v hodnote viac ako 1,5 m libier s cieľom zistenia rozdielov medzi očakávanou a dosiahnutou hospodárnosťou budov. Ako architekt, s minulosťou v parametrickom modelovaní, bola Judit zodpovedná za veľké medzinárodné projekty, ako sú dizajn obálky Stanice Metra v Dubaji a ďalších projektov, ktoré vyžadujú odborný návrh a výrobné metódy. Judit pravidelne prispieva do odborných publikácií a je častým rečníkom na národných i medzinárodných konferenciách.
Nové výzvy pre architektov v súvislosti s klimatickými zmenami
Budovy reprezentujú a formujú naše vnímanie sveta, zdravia a pohody. V nasledujúcich desaťročiach podstúpi zastavané prostredie najvýraznejšiu transformáciu za uplynulé storočia vzhľadom na výzvy, ktoré prinášajú klimatické zmeny, demografický vývoj a automatizáciu. Obrovské investície smerujú do zlepšenia energetickej efektívnosti existujúcich aj nových budov a legislatíva EÚ prechádza podrobnou revíziou s cieľom tieto kroky lepšie podporovať. Priestorové a materiálové usporiadanie budov zohráva kľúčovú úlohu pri ich efektívnosti a pri vytváraní odolných budov so stále menšou závislosťou na prírodných zdrojoch, čo si vyžaduje znalosť budúcich užívateľov a ich potrieb. Táto prednáška sa zaoberá výsledkami nového výskumu na tému, ako môže spätná väzba z budov ovplyvní snahu architektov a stavebného sektora, aby zabezpečili , že dizajn ostane v popredí tejto stavebnej revolúcie.
---------------------------------------------------------------------------------
Martin Stohl
Ing. arch. Martin Stohl vyštudoval Fakultu architektúry STU a následne si dopĺňal vzdelanie aj v Kanade, v Dánsku, v Nemecku aj vo Veľkej Británii. Je registrovaným architektom SKA s odbornými znalosťami v oblasti riadenia projektov, architektonického, interiérového a mestského dizajnu. V súčasnosti pracuje ako Špecialista pre udržateľný rozvoj, BREEAM and WELL koordinátor v spoločnosti HB Reavis, Bratislava. Má skúsenosti so širokou škálou development manažmentu, rozpočtovaním, plánovaním a vedením tímu v oblasti navrhovania a manažovania výstavby kancelárskych budov, predajní, bývania, vzdelania, zdravotnej starostlivosti, kultúrnymi a mestskými budovami i športoviskami ako aj v oblasti udržateľného dizajnu a zavádzania inovácií. 11 rokov (od 1997 do 2007/ pôsobil v Kanada a v USA. Od roku 2008 pôsobí na Slovensku v spoločnosti HB Reavis.
Skúsenosti z navrhovania udržateľných a zdravých kancelárskych budov a komplexov
Spoločnosť HB Reavis pôsobí na developerskom trhu už viac ako 20 rokov. Za toto obdobie urobila výrazný posun v prístupe k navrhovaniu kancelárskych budov a komplexov. V prezentácii sa M. Stohl podelí o konkrétne skúsenosti a ukáže príklady, na ktorých bude demonštrovať vývoj, akým prešiel ich prístup k navrhovaniu a realizácii administratívnych komplexov. Ich prístup je založený na implementácii princípu udržateľnosti do celého procesu navrhovania a výstavby, s cieľom dosiahnuť nielen energetickú efektívnosť a udržateľnosť, ale aj pocit zdravia a pohody pre užívateľov budov a komplexov, ktoré developuje. S tým súvisí aj problematika zeleného obstarávania, využitie obnoviteľných zdrojov energie, recyklácia odpadového stavebného materiálu, nízko-uhlíkový dizajn, udržateľný vodný manažment, kvalita vnútorného prostredia vrátane svetelnej a akustickej pohody, atď.
---------------------------------------------------------------------------------
Klára Bukolská
Klára Bukolská je architektka, ktorá má za sebou niekoľkoročnú prax architekta. V súčasnosti pracuje v spoločnosti Velux a jej špecializáciou je denné svetlo a udržateľnosť v architektúre a vo výstavbe. V poslednom období sa angažuje v problematike výskumu ohľadom navrhovania zdravých budov a získané poznatky sa snaží šíriť medzi laickou aj odbornou verejnosťou. O tejto problematike ako aj o svetle v architektúre a udržateľnosti vo výstavbe prednáša na medzinárodných fórach a publikuje v odborných médiách.
---------------------------------------------------------------------------------
Tim Jonathan
Tim Jonathan pracuje ako programový manažér inovatívneho programu projektu Green Village. Green Village je projekt Technickej univerzity v Delfte, ktorý prispieva k podpore rozvoja nových technológií v oblasti stavebníctva a energetiky s cieľom trvalo udržateľnej budúcnosti. Ako programový manažér je Tim zodpovedný za inovácie a súvisiace výskumné projekty. V minulosti sa ako technický riaditeľ Prêt-à-Loger špecializoval na udržateľnú obnovu bytových domov. S tímom 50 študentov Technickej univerzity Delft sa s projektom Prêt-à-Loger zúčastnil medzinárodnej súťaže Solar Decathlon Europe 2014. Okrem víťazstva v súťaži Solar Decathlon získal projekt viacero medzinárodných ocenení.
Green Village
Tim vás v krátkosti zoznámi s The Green Village a jedným z jeho prvých projektov Prêt-à-Loger. The Green Village je živé laboratórium Technickej Univerzity v Delfte (Holadnsko), ktorého hlavným cieľom je urýchlenie udržateľných inovácií. Hlavnou funkciou je vytvoriť v areáli univerzity priestor ako v reálnom živote, kde môžu výskumníci a podnikatelia vytvárať, testovať a sledovať udržateľné inovácie. Všetky výskumné projekty sú zoskupené do inovačných programov, ako sú budovy, voda, autá a ich pohonné jednotky. Prednáška vysvetlí úlohu a prínos laboratória v procese pomoci paradigmy presunu technológií a systémov z laboratória na trh. Jedným z projektov, ktorý bol postavený v The Green Village Prêt-à-Loger, je koncept obnovy holandského radového domu. V rámci tohto projektu študentský tím TU Delft súťažil v Európskom Solar Decathlon-e, ktorý možno nazvať "olympijské hry pre budovy", a vyhral niekoľko cien, medzi ktorými je aj prvé miesto za udržateľnosť.
