25. apríla v hoteli Crown Plaza v Bratislave sa konal už 2. ročník EUROSTAV conference, na ktorej sa zúčastnilo viac ako 150 architektov, projektantov a ďalších odborníkov z oblasti architektúry a stavebníctva.
O svojich skúsenostiach z navrhovania a výstavby udržateľnej architektúry prišli na konferenciu prednášať architekti a odborníci nielen zo Slovenska a Česka ale aj zo Španielska, Anglicka a Rakúska. Záver konferencie patril panelovej diskusii, po ktorej celodenná akcia vyvrcholila spoločenským večerom a vyhlásením laureáta 1. ročníka ceny časopisu Eurostav VISIO 2020 za najvýraznejší počin v oblasti udržateľnosti v architektúre a vo výstavbe. Minulý rok sa konal jej prvý ročník a po pozitívnych ohlasoch sme v tejto iniciatíve pokračovali aj tento rok.
Odborný program konferencie, ktorá sa konala opäť pod záštitou Ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR, bol tematicky rozdelený do 4 blokov: úvodný, architektonický, manažérsky a technický.
Podrobný program konferencie nájdete tu.
V rámci úvodného bloku vystúpil prof. Robert Špaček s úvodnou prednáškou na tému Udržateľnosť medzi človekom a vedou a Ing. Alena Ohradzanská z MDVRR SR referovala o súčasnej a pripravovanej legislatíve v oblasti udržateľnosti vo výstavbe. V rámci druhého – architektonického - bloku mal mimoriadne zaujímavú prednášku španielsky architekt Carlos Arroyo, ktorý predstavil svoj projekt udržateľnej architektúry z belgického mesta Oostkamp. Projekt, s ktorým vyhral medzinárodnú architektonickú súťaž, riešil územie bývalej továrne, kde malo vzniknúť nové mestské centrum. Arroyo ho navrhol postaviť z recyklovaného materiálu z bývalej továrne a auditóriu konferencie priblížil podstatné kroky z navrhovania a realizácie tohto projektu.
Veľmi zaujímavá bola aj prednáška londýnskeho architekta Andrewa Waugha. Predstavil projekt 9-poschodovej polyfunkčnej budovy v Londýne, ktorá bola postavená z dreva. Na tomto projekte demonštroval nielen výhody použitia dreva v architektúre, ale aj svoje prístupy k navrhovaniu, manažovaniu a výstavbe udržateľnej architektúry.
Ukážky z prezentácií:
Ďalší španielsky architekt Emilio Mitre predstavil princípy navrhovania bioklimatickej architektúry a Klára Bukolská prezentovala nové realizácie aktívnych domov v rámci projektu VELUX Model Home 2020. V tomto bloku vystúpil tiež slovenský architekt Ľudovít Urban, ktorý je spoluautorom budovy BBC I., ktorá bude prvou udržateľnou budovou v Bratislave, certifikovanou v systéme LEED.
Ukážky z prezentácií:
V treťom – manažérskom - bloku vystúpil Markus Auinger, autorizovaný audítor DGNB z Rakúska, ktorý hovoril o rakúskom systéme hodnotenia a certifikácie udržateľných budov DGNB. Na jeho prednášku nadviazal Rastislav Badalík, projektový manažér budovy Ecopoint v Košiciach, ktorá má byť prvou udržateľnou budovou na východe Slovenska, certifikovanou práve v systéme DGNB. V tomto bloku vystúpili aj dvaja zástupcovia výrobcov stavebných látok Patrik Polakovič z Holcimu a Andrej Šišolák zo SIKA Slovensko, ktorí priblížili vnímanie problematiky udržateľnosti vo výstavbe z pohľadu svojich koncernov a deklarovali svoju pripravenosť pomôcť architektom a projektantom pri konkrétnych projektoch, s cieľom dosiahnuť čo najlepšie predpoklady pre certifikáciu udržateľných budov z hľadiska použitia stavebných materiálov. Záver tohto bloku patril prezentácii projektu Otvorenej záhrady v Brne, ktorej zhotoviteľom je spoločnosť Skanska, predstavili ho Magdaléna Dobišová a Miroslav Kundrata.
Ukážky z prezentácií:
V poslednom – technickom - bloku odzneli tiež veľmi podnetné prednášky. Prof. Ivan Chmúrny sa venoval polemike, či navrhovanie nulového domu je len fikcia alebo reálny trend. Doc. Silvia Vilčeková priblížila pripravované Normy o udržateľnosti, prof. Petr Hájek z ČVUT Praha predstavil český systém merania a certifikácie udržateľných budov a doc. Viera Somorová hovorila o problematike Facility managementu udržateľných budov. Záver tomuto bloku urobil prof. Dušan Petráš, ktorý bol súčasne aj odborným garantom konferencie, svojou prednáškou o progresívnych systémoch techniky prostredia pre udržateľné budovy.
Panelová diskusia
Záver odbornej časti konferencie patril panelovej diskusii, na ktorej sa zúčastnili: zástupca generálneho partnera konferencie – developerskej spoločnosti HB Reavis – Slavomír Jankovič, hlavná architektka Bratislavy Ingrid Konrad, konateľ spoločnosti VELUX na Slovensku a v Českej republike David Brož, španielsky architekt Carlos Arroyo, slovenský architekt Ľudovít Urban a predseda SKGBC Peter Kysela. Panelovú diskusiu moderovala šéfredaktorka Vydavateľstva EUROSTAV Darina Lalíková.
Diskusia ukázala, že stavebný priemysel je pripravený vytvoriť predpoklady pre výstavbu udržateľnej architektúry, ale na Slovensku chýba zatiaľ výraznejšia skúsenosť s navrhovaním a výstavbou udržateľných budov a chýba tiež výraznejší záujem zo strany investorov o takýto typ výstavby. Slavomír Jankovič z HB Reavis však informoval, že aj HB Reavis pripravuje v Bratislave nový projekt udržateľnej budovy, čo je potešiteľné vzhľadom na to, že doteraz takéto projekty prinášali na Slovensko len zahraniční investori. Celý prepis diskusie bude uverejnený v májovom čísle časopisu EUROSTAV a na www.eurostav.sk.
Cena VISIO 2020
Po ukončení odbornej časti konferencie sa uskutočnil spoločenský večer, počas ktorého sa odovzdávala cena časopisu Eurostav VISIO 2020. Ide o ocenenie za najvýraznejší počin v oblasti udržateľnosti v architektúre a vo výstavbe za uplynulé obdobie rokov 2011/2012. O laureátovi ceny rozhodovala trojčlenná porota, zložená z odborných garantov konferencie – prof. Roberta Špačka z FA STU Bratislava a prof. Dušana Petráša zo SvF STU Bratislava – a zastupkyne organizátora konferencie, šéfredaktorky Vydavateľstva EUROSTAV Ing. arch. Dariny Lalíkovej.
Porota rozhodla, že laureátom 1. ročníka Ceny VISIO 2020 sa stane spoločnosť VELUX, ktorej bolo ocenenie udelené za trvalý prínos pri výstavbe udržateľných budov, realizáciu vzorových domov v rámci projektu VELUX Model Home 2020, za ich propagáciu a osvetu a za podporu vzdelávania a výskumu v tejto oblasti. Cenu prevzal konateľ spoločnosti David Brož, ktorého cena veľmi potešila a chápe ju ako ocenenie ich prínosu v oblasti šírenia osvety k téme udržateľnosti v architektúre a vo výstavbe.
ŠTATÚT CENY VISIO 2020 _ CENY ČASOPISU EUROSTAV
Súvisiace články
Rozhovor so španielskym architektom Carlosom Arroyom
Vyhodnotenie 2. ročníka konferencie Eurostav
Panelová diskusia
Odovzdávanie CENY VISIO 2020
Ukážky prednášok:
Carlos Arroyo | Andrew Waugh | Emilio Miquel Mitre |
Robert Špaček | Ľudovít Urban | Klára Bukolská |
Konferenciu podporili:
GALÉRIA FOTOGRAFIÍ:
Foto: Ing. Blanka Golejová
