MEDZINÁRODNÁ ODBORNÁ KONFERENCIA
6. ROČNÍK EUROSTAV CONFERENCE A 3. ROČNÍK KONFERENCIE SKGBC
UDRŽATEĽNOSŤ V ARCHITEKTÚRE
A VO VÝSTAVBE
Hlavná téma: Smart princípy: teória verzus realita
21. apríla 2016, Kongresová sála SLSP, Tomášikova 48, Bratislava
Konferencia sa koná pod záštitou Dušana Chreneka, vedúceho Zastúpenia Európskej komisie v Slovenskej republike a Ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR
V odvetví slovenského stavebníctva prebieha výrazná transformácia. Zastarané legislatívne normy sú postupne nahradzované novšími, inovatívnejšími, efektívnejšími a zodpovednejšími voči ekonomike, prírode i ľuďom samotným.Zelené budovy sú výzvou a príležitosťou pre projektantov, architektov, investorov a pre firmy, ktorých správanie je zodpovedné, chcú byť súčasťou tejto transformácie a získať z nej.
ODBORNÍ GARANTI
![]() |
![]() |
prof. Ing. arch. Robert Špaček, CSc., FA STU Bratislava |
prof. Ing. Dušan Petráš, PhD., SvF STU Bratislava |
------------------------------------------------------------------
Rokovacím jazykom bude slovenčina, angličtina a nemčina, zabezpečené bude simultánne tlmočenie.
Speakri konferencie
Markus Pernthaler
Rakúsky architekt, absolvent Graz University of Technology. Medzi jeho najzaujímavejšie referencie patrí Západné oddelenie Salzburgskej štátnej nemocnice, Detská nemocnica v Salzburgu, Tepláreň Arsenal vo Viedni, Vodárenská veža Loviisa vo Fínsku. Posledné tri roky sa zaoberá predovšetkým „Smart City Project Graz“ – rakúskym hlavným projektom pre udržateľnosť mestského vývoja.
Ron Bakker
Holandský architekt, partner londýnskej architektonickej kancelárii PLP Architecture, ktorej najznámejší projekt je centrála spoločnosti Deloitte v Amsterdame - budova The Edge - jedna z najudržateľnejších budov na svete. Pracoval tiež na projektoch pre Kuwait city a na rezidenčných projektoch v Kalkate, v Indii.
Simon Allford
Londýnsky architekt, spoluzakladateľ architektonickej kancelárie AHMM v Londýne. K najvýznamnejším realizáciám ich kancelárie patrí University of Amsterdam v Holandsku, administratívne budovy v Londýne 10 Burlington Street a 240 Blackfriars. V súčasnosti realizujú novú budovu centrály pre Google v Londýne alebo Právnickú fakultu v Amsterdame.
Audrey Nugent
Hlavný strategický radca Svetovej rady pre zelené budovy pre oblasť legislatívy udržateľných budov v Európskej Regionálnej sieti s viac ako 30 národnými radami pre zelené budovy. Zameriava sa najmä na projekt BUILD UPON, ktorý je financovaný z fondov Horizont 2020. Jeho cieľom je zapojiť do diskusie viac ako 1000 kľúčových subjektov v 13 krajinách a pripraviť návrh na skvalitnenie stratégie obnovy budov.
Juri Troy
Rakúsky architekt, absolvent Technickej univerzity v Innsbrucku a Akadémii umení vo Viedni. Je členom predstavenstva Profesijného združenia umelcov vo Volalbergu a členom Rakúskej komory architektov. Špecializuje sa na výstavbu energeticky efektívnych a udržateľných drevostavieb. Viaceré z jeho diel boli ocenené v rôznych súťažiach, napríklad Holzbaupreise 2014, 2015, Energy Efficiency Award 2013. Je tiež držiteľom ceny Internationaler Green Good Design Award 2012, 2011.
FORMÁT KONFERENCIE
• tri bloky zamerané na riešenie kľúčových otázok
• v rámci každého bloku prezentácie dvoch – troch atraktívnych spíkrov
• moderovaná panelová diskusia po každom bloku so všetkými prezentujúcimi
• v priebehu konferencie budú mať účastníci príležitosť na networking, vrátane prestávok, obeda a spoločenského večera
MINULÝ ROČNÍK KONFERENCIE
Konferencia Udržateľnosť v architektúre a vo výstavbe sa konala aj v roku 2015.
Niektorí zo speakrov:
Dietmar Eberle
Rakúsky architekt, spoluzakladateľ architektonickej firmy Baumschlager & Eberle, ktorá realizovala mnohé svetoznáme stavby. Napríklad rozšírenie letiska Schwechat vo Viedni, Danubia Park v Bratislave, IMEC Tower v belgickom Leuvene...
Michiel van der Vight
Je člen predstavensta a vedúci spoluúčastník v spoločnosti Except Integrated Sustainability a pracuje na mestských energetických víziách, priemyselných plánoch udržateľnosti a udržateľnom rozvoji miest.
Luciano Lazzari
prezident Európskej rady architektov (ACE), spolupracuje ako učiteľ a oponent s univerzitami v Terste, Syracuse (Florencia), Westminster (Londýn). V roku 1981 založil v Terste architektonickú kanceláriu, s ktorou sa podieľal na výstavbe a obnove mnohých objektov, vrátane budov s certifikátom udržateľnosti.
Dalibor Borák
Český architekt, spoluvlastník spoločnosti DOBRÝ DUM, s.r.o., ktorá projektuje a stavia predovšetkým pasívne a udržateľné budovy. Je spoluautorom mnohých stavieb - Mestský dom v Brne, tzv. "Nulový" dom v Brne-Obřacanech či udržateľný pasívny dom v Borinke na Slovensku.
Zopár fotiek
Michiel van der Vight a Luciano Lazzari Dalibor Borák
Luciano Lazzari, Darina Lalíková a Pavol Kukura Dietmar Eberle
Viac info tu.
