Protipožiarna ochrana budov v roku 2021
Druhý ročník odbornej konferencie Protipožiarna ochrana budov v roku 2021 sa konal 15. októbra 2020. Vzhľadom na aktuálnu situáciu sa zmenila jej forma a presunula sa do online sveta. Vďaka tomuto kroku bolo možné zabezpečiť účasť sľúbených odborníkov, ktorých prítomnosť by mohla byť z dôvodu opatrení proti pandémii neistá. Ako vyzerala Protipožiarna ochrana budov v roku 2021 online? Profesionálne technické zabezpečenie sa postaralo o bezproblémové vysielanie prednášok priamo na obrazovky pripojených účastníkov. Celým dňom sprevádzala moderátorka Mária Rosová z Vydavateľstva EUROSTAV, ktoré je organizátorom konferencie. Všetci účastníci online konferencie mali možnosť vypočuť si odborné prednášky v troch blokoch, ktoré zavŕšila panelová diskusia.
Konferenciu otvorila výkonná riaditeľka Vydavateľstva EUROSTAV Mgr. Michaela Koreňová. Po privítaní všetkých pripojených účastníkov poďakovala podporovateľom konferencie – Asociácii pasívnej požiarnej ochrany SR, Zväzu stavebných podnikateľov Slovenska a Slovenskej komore stavebných inžinierov, ako aj partnerom, vďaka ktorým bolo možné konferenciu usporiadať – hlavnému partnerovi, spoločnosti Siemens, a odbornému partnerovi, spoločnosti Rigips. Po nej sa ujala slova Ing. Mária Rosová, odborná redaktorka Vydavateľstva EUROSTAV, ktorá sprevádzala programom konferencie.
V úvodnom bloku prednášok s názvom Projekcia a výstavba ako prvý vystúpil Miroslav Malatinec z Prezídia HaZZ. Rozobral aktuálne platné normy, vyhlášky o používaní hasiacich prístrojov, zmeny v nich a upozornil na novú vyhlášku, ktorá sa pripravuje do medzirezortného pripomienkovania. Po ňom sa Zuzana Straková zo Stavebnej fakulty STU v Bratislave zaoberala potrebou vetrania v bytových priestoroch, dôležitosťou núteného decentralizovaného vetrania v nich v súlade s požiadavkami na protipožiarnu bezpečnosť stavieb. Prvý blok uzavrel cez telemost Martin Lopušiak zo Stavebnej fakulty TU v Košiciach. Vo svojej prednáške hovoril o evakuačnom modeli, jeho podobách, význame a praktických poznatkoch ilustrovaných na konkrétnych príkladoch.
Druhý blok s názvom Prevádzka, údržba, kontrola otvoril Miloš Böhmer zo spoločnosti Siemens. Venoval sa v nej energetickým úložiskám, ktorých potrebu vyvolalo využívanie obnoviteľných zdrojov. Zameral sa na energetické systémy s Li-on batériami a ich riziká. Zdôraznil potrebu komplexnej protipožiarnej ochrany týchto energetických systémov vzhľadom na ich vysoké energetické zaťaženie a použité horľavé materiály. Na túto prednášku nadviazal cez telemost František Gilian z APPRO SR. Priblížil nabíjacie stanice elektromobilov, požiadavky na ich inštaláciu z pohľadu legislatívy, ich vplyv na protipožiarnu bezpečnosť a upozornil aj na možné úskalia tohto neodvratného trendu. V závere druhého bloku si účastníci konferencie vypočuli zaujímavé postrehy z praxe správkyne budov, techničky PO a facility manažérky Juliany Michaláčovej. Na príkladoch z reálneho života ukázala problémy bytových domov pri dodržiavaní protipožiarnych opatrení, najmä voľnosť únikových ciest, chodieb, schodísk, a spôsob, ako ich riešiť.
Po obedňajšej prestávke pokračovala konferencia tretím blokom prednášok, ktoré sa venovali materiálom a produktom. Začal ho Juraj Mlynarčík zo spoločnosti Saint-Gobain a predstavil systémové riešenia Rigips na požiarnu ochranu konštrukcií, možnosti delenia stavieb na požiarne úseky a chyby, ktoré sa robia na stavbách pri ich inštalácii. Po ňom sa ujala slova Anna Danihelová z Drevárskej fakulty TU vo Zvolene a venovala sa netradičným tepelnoizolačným materiálom v drevostavbách. Zamerala sa najmä na izolácie z recyklovaných technických textílií z automobilového priemyslu. Ukázala možnosti ich použitia v drevostavbách na úpravu akustiky a na zabezpečenie požiarnej bezpečnosti.
Po krátkej prestávke nasledovala panelová diskusia ku konferencii. Všetci prednášajúci – tí v štúdiu aj pripojení cez telemost, spoločne diskutovali o rôznych možnostiach ochrany pred požiarom. Začali hasiacimi prístrojmi, ku ktorým prišlo viacero otázok od účastníkov konferencie. Hovorilo sa aj o evakuácii, elektromobilite a s ňou súvisiacej infraštruktúre bez požiarneho rizika.
Na záver konferencie sa všetkým opäť prihovorila Michaela Koreňová, výkonná riaditeľka Vydavateľstva EUROSTAV. Poďakovala všetkým spíkrom, zúčastneným, partnerom a podporovateľom konferencie a vyjadrila nádej, že nasledujúci ročník prebehne prezenčnou formou.
