Dňa 21. novembra 2019 sa v kongresovej sále SLSP uskutočnila odborná konferencia Protipožiarna ochrana budov v roku 2020. Konferenciu organizovalo Vydavateľstvo Eurostav a Forum. Cieľom celodenného podujatia bolo vytvoriť priestor na odbornú diskusiu vyše 130 zúčastnených odborníkov, architektov, projektantov, špecialistov požiarnej ochrany, stavbárov, správcov a prevádzkovateľov budov či facility manažérov, ktorí majú skúsenosti s problematikou protipožiarnej ochrany stavieb. Hlavnými témami boli najnovšie zmeny a trendy v oblasti požiarnej bezpečnosti stavieb, využitie systému BIM pri projekcii a prevádzke stavby z hľadiska požiarnej bezpečnosti, súčasné možnosti v oblasti viacpodlažných drevostavieb či využitie integrovaných systémov facility a building managementu.
Konferenciu otvorila výkonná riaditeľka Vydavateľstva Eurostav Mgr. Michaela Koreňová, ktorá poďakovala všetkým partnerom a podporovateľom konferencie konanej pod záštitou prezidenta Hasičského a záchranného zboru. Odznel aj úvodný príhovor Ing. Pavla Kováčika, PhD., MBA, prezidenta Zväzu stavebných podnikateľov Slovenska, a JUDr. Mgr. Róberta Károlyiho, prezidenta Asociácie pasívnej požiarnej ochrany Slovenska. Obaja zdôraznili protipožiarnu ochranu budov ako základnú požiadavku ich bezpečnosti a vyslovili potrebu posunúť ju ďalej aj vďaka dobrým myšlienkam a nápadom, ktoré odzneli na tomto podujatí.
Konferencia pokračovala prvým blokom prednášok pod názvom Projekcia a výstavba. Najskôr Juraj Fajtl, zástupca Prezídia HaZZ, rozobral novelizovanú vyhlášku Ministerstva vnútra SR č. 334 /2018, ktorou sa mení a dopĺňa vyhláška Ministerstva vnútra SR 94 /2004 Z. z., a upozornil na najdôležitejšie zmeny v nej vrátane prínosu pre drevostavby. Po ňom František Gilian, zakladateľ Asociácie protipožiarnej ochrany SR, predstavil E-aplikáciu na osvedčovanie požiarnych konštrukcií ako edukačný a efektívny nástroj pre zhotoviteľov požiarnych konštrukcií aj na vytváranie jednotnej dokumentácie z hľadiska OPK. Prvý blok uzavrel špecialista požiarnej ochrany Ján Dekánek príspevkom, v ktorom hovoril o implementácii riešenia požiarnej bezpečnosti stavieb do prostredia BIM a o súvisiacich problémoch. Nasledovala panelová diskusia, v ktorej kládli účastníci konferencie najmä praktické otázky týkajúce sa preprojektovania drevostavieb, posudzovania konštrukcií z pohľadu požiarnej odolnosti.
Druhý blok s názvom Prevádzka, údržba, kontrola otvoril Martin Lopušiak z Technickej univerzity v Košiciach a vo svojom príspevku sa zaoberal evakuáciou osôb pri požiari, potenciálom osobných výťahov pri evakuácii, čo simuloval na rôznych konkrétnych stavbách a príkladoch. Ďalší príspevok odznel z úst Miloša Böhmera zo spoločnosti Siemens. Venoval sa v ňom novým trendom vo výstavbe budov a novým požiadavkám v zmysle novelizovanej vyhlášky, ktoré kladú vyššie nároky na bezpečnosť stavieb. Predstavil i najnovšie a spoľahlivé požiarne hlásiče s ASAtechnology. V závere druhého bloku si účastníci konferencie vypočuli zaujímavé postrehy z praxe správkyne budov, techničky PO a facility manažérky Juliany Michaláčovej. Na konkrétnych príkladoch poukázala na chyby, s ktorými sa stretáva v bytových domoch, a na možnosti ich riešenia. V živej panelovej diskusii po druhom bloku sa najskôr prihlásil o slovo pán Fabula, ktorý reagoval na problematiku bytových domov. Okolo nej sa točili aj ďalšie otázky. Týkali sa najmä riešení konkrétnych prípadov z praxe pri správe bytových domov a ich požiarnej ochrane.
Po obednej prestávke pokračovala konferencia tretím blokom prednášok, ktoré sa venovali materiálom a produktom. Začal ho Vladimír Mózer z Katedry požiarneho inžinierstva Fakulty bezpečnostného inžinierstva na Žilinskej univerzite a venoval sa viacpodlažným drevostavbám z pohľadu protipožiarnej ochrany najmä v súvislosti so zmenami v právnych predpisoch a technických normách požiarnej bezpečnosti stavieb. Poukázal aj na najdôležitejšie konštrukčné detaily viacpodlažných drevostavieb. Po ňom si zobral slovo Michal Sobolič, technický riaditeľ spoločnosti KRUGEL EXIM, a priblížil technické a legislatívne podmienky použitia káblových rozvodov v stavbách. Zameral sa hlavne na špecifikáciu rozvodov štruktúrovaných káblových vedení cez požiarne úseky v rôznych priestoroch a stavbách. Po ňom Štefan Benko, predstaviteľ spoločnosti Roda Slovensko, a Rudolf Svoboda zo spoločnosti Lamilux GmbH predstavili svoje zariadenia na odvod tepla a splodín horenia. Záver konferencie patril Martinovi Melišovi, technickému špecialistovi spoločnosti Knauf. Účastníkov konferencie oboznámil s komplexným, systémovým riešením stien, podhľadov a suchých podláh pre drevostavby a špeciálne s novinkou – sadrokartónovou doskou KNAUF Diamant X. Tá bola vyvinutá primárne na opláštenie obvodových stien drevostavieb.
Konferenciu uzavrela opäť Michaela Koreňová, výkonná riaditeľka Vydavateľstva Eurostav, s poďakovaním všetkým zúčastneným, všetkým partnerom a podporovateľom konferencie.
Ďalšie informácie nájdete na
https://www.eurostav.sk/sk/konferencie/konferencia
