Jubilejný 15. ročník
Témou XV. ročníka medzinárodnej študentskej architektonickej anonymnej súťaže ISOVER Multi Comfort House Students Contest 2019, vypísanej firmou Saint-Gobain v spolupráci s magistrátom mesta Miláno, bola rehabilitácia a prepojenie stanice metra Crescenzago s územím priľahlého sídliska v súlade s víziou #milano2030. Do národnéh kola súťaže prišlo 14 súťažných návrhov, koré 24. apríla posudzovala odborná porota na čele s architektom Ľubomírom Závodným.
Foto: porota, autor fotografie: Róbert Špaček
Odborná porota pracovala v zložení: Ľubomír Závodný – predseda, Róbert Špaček, Štefan Polakovič, Pavol Pokorný, Darina Lalíková, René Baranyai, Karolína Barényi, Lukáš Kopiar, Ľubomír Štulrajter a Vladimír Balent.
Crescenzago sa nachádza sa severovýchode od centra Milána a administratívne je jeho súčasťou od roku 1923. História Crescenzaga siaha do doby bronzovej, kedy sa datuje jeho prvé osídlenie. V roku 1808 na základe dekrétu vydaného Napoleónom bolo Crescenzago a 36 ďalších obcí pripojených k Milánu s cieľom zvýšiť obecné príjmy z daní.
Toto kedysi nezávislé slobodné mesto sa po rokoch stalo súčasťou navzájom prepojených predmestí po obvode Milána, v ktorých bytová výstavba bola obývaná slabšími sociálnymi vrstvami. Stanica nadzemného metra Crescenzago je dnes súčasťou zelenej trasy a spája štvrť s mestským centrom a južnou časťou Milána.
Cieľ súťaže
Cieľom súťaže bola integrácia stanice metra Crescenzago pomocou nových peších prepojení s jestvujúcim urbanistickým prostredím sídliska ako aj návrh novej polyfunkčnej zástavby na nevyužívaných plochách sídliska, s prihliadnutím na regionálny kontext lokality z hľadiska zástavby a klimatických podmienok. Súčasťou návrhu bola aj renovácia troch existujúcich obytných domov v blízkosti riešeného polyfunkčného územia. Riešené územie bolo v súťažných podmienkach rozdelené na tri územné celky A, B a C, z ktorých každý mal predpísaný typ zástavby a funkčnú náplň. Predmetom návrhu v územnom celku A bola nová polyfunkčná zástavba do maximálne 5 nadzemných podlaží (z toho prvé dve podlažia občianskej vybavenosti a služieb). Na území B bolo úlohou súťažiacich navrhnúť stratégiu renovácie a adaptácie na príklade troch existujúcich obytných domov s cieľom zvýšenia ich komfortu pre obyvateľov, pri znížení celkovej spotreby energie. Územný celok C má byť riešený ako prepojenie území A a B s vyriešením prevádzok občianskej vybavenosti (obchody) a služieb a s tým súvisiacich novovzniknutých verejných priestorov, ktoré umožnia konanie príležitostných trhov a spoločenských podujatí.
Verdikt poroty
Po individuálnom preštudovaní zaslaných súťažných návrhov porota podrobne diskutovala o všetkých návrhoch, ktoré získali aspoň jeden bod od niektorých porotcov. V zmysle súťažných podmienok boli nakoniec hlasovaním rozhodnuté, že ocenené budú tri návrhy prvou, druhou a treťou cenou. Porota okrem toho udelila odmeny za inovatívne riešenia.
Foto: Návrh, ktorý získal 1. miesto
Vladimír Balent, projektový manažér Saint-Gobain ISOVER: Odbornú porotu zaujali najmä tie návrhy, ktoré priniesli do daného územia nové impulzy, zvýšenie energetickej efektívnosti a udržateľnosti v súlade s kritériami Multi Comfortu Saint-Gobain. Viaceré návrhy však práve energetickú efektívnosť a udržateľnosť riešili nepresvedčivo alebo nedostatočne.
Foto: Návrh, ktorý získal 2. miesto
Ľubomír Závodný, architekt, predseda poroty:
Ocenené projekty sa veľmi dobre popasovali so spôsobom rehabilitácie územia a adaptácie jestvujúcich bytových domov a tiež využili nové prostriedky a nástroje na rýchlu a neinvazivnu renováciu. Okrem udržateľnosti novej zástavby a celkového riešenia územia vhodne zvážili aj sociálne a ekonomické aspekty a ich dopad na život obyvateľov sídliska.
Ocenené návrhy
1. miesto: Peter Králik, Zuzana Šišková, SvF STU BA
Prínosom návrhu je silný urbanistický koncept a komplexnosť riešenia návrhu. Nová výstavba preberá tvaroslovie plytkých stredomorských striech aj do návrhu nových domov. V návrhu je riešená aj revitalizácia jestvujúcich domov na území B pridaním nových objemov pri schodiskách.
2. miesto: Marek Cipko, Simona Trimlová, FA STU BA
Návrh je citáciou mestskej štruktúry s námestím a jej pretavenia do nového konceptu. V rezidenčnej časti A narába s otáčaním objemov bytových domov, kde ponúka typy ubytovania pre rôzne vekové a sociálne skupiny. Prínosom riešenia sú zošikmené strechy s umiestnením zariadení na využívanie slnečnej energie.
3. miesto: Ema Soukupová, Barbora Šimkovičová, FA STU BA
Koncept výstavby nových bytových domov je založený na modulovom riešení bytových domov. Rekonštrukcia bytových domov na pozemku B je riešená zateplením stien a pridaním vertikálnych zelených záhrad na štítových stenách sekciových bytových domoch a nahradením plytkých sedlových striech vegetačnými plochými strechami.
Odmeny:
Cenu časopisu Eurostav od vydavateľstva Eurostav získava súťažný návrh od Lenky Kohútovej, 2. ročník, SvF STU BA a Cenu časopisu ARCH od vydavateľstva Eurostav získava súťažný návrh Ivony Hroncovej a Simony Fischerovej, 3. ročník, FA STU BA.