14. – 19. január 2013
Veľtrh BAU, ktorý sa prvýkrát konal v roku 1964, patrí dnes už k prestížnym európskym veľtrhom, kde sa určujú trendy v stavebníctve, v inováciách a nových technológiách pre stavebníctvo a architektúru. Za 50 rokov svojej existencie mal vzrastajúcu tendenciu aj pokiaľ ide o kvalitu, ale aj o počet vystavovateľov a návštevníkov.
Rekordným rokom, čo sa týka počtu návštevníkov, bol ostaný ročník v roku 2011, kedy na tomto veľtrhu vystavovalo 2 058 vystavovateľov, z ktorých štvrtina bola zo zahraničia. Rok 2011 bol rekordným aj z hľadiska počtu návštevníkov. Do moderného areálu na okraji Mníchova, ktorý je príkladom modernej energeticky úsporne riešenej architektúry, prišlo vtedy takmer 240 tisíc architektov, projektantov, stavebných podnikateľov ale aj študentov, pričom až 60 tisíc návštevníkov bolo zo zahraničia.
Obr.: Rok 2011 bol rekordným aj pokiaľ išlo o počet návštevníkov
Trendy v stavebníctve a architektúre
Každý, kto chce byť informovaný o najnovších trendoch v stavebníctve a architektúre, si na január 2013 plánuje cestu do Mníchova. Na veľtrhu sa predstaví opäť vyše 2 000 firiem so svojimi inováciami a novinkami. Hlavnými témami budúcoročného veľtrhu BAU 2013 sú udržateľnosť vo výstavbe, kvalitné koncepty pre bývanie, úspora energií a energeticky úsporné koncepty budov, urbanistický rozvoj pre 21. storočie, urbánna inteligencia, mesto budúcnosti, univerzálny dizajn, flexibilita a bezbariérovosť. Tieto témy budú reflektovať nielen vystavovatelia a k tomu budú prezentovať svoje novinky a inovácie, ale aj odborné podujatia. Mníchov počas konania sa veľtrhu žije architektúrou a stavebníctvom. Výnimkou nebude ani rok 2013. Počas konania sa veľtrhu budú pripravené rôzne diskusné fóra, konferencie, workshopy a súťaže, v ktorých budú opäť rezonovať hlavné témy veľtrhu. Napríklad v hale C2 sa budú konať odborné podujatia k téme „Inteligentná výstavba pre budúcnosť mesta“, pričom sa budú riešiť problémy plánovania mesta z hľadiska technológie stavania, ale aj starostlivosti o existujúci fond a prostredie miest, o bezpečnosť a udržateľnosť miest. V hale C4 budú zase rezonovať témy univerzálneho dizajnu a v hale A4 téma „Právo na výstavbu pre všetky generácie“, čo znamená právo pre všetky generácie na výstavbu, ktorá je odborne, flexibilne, bezbariérovo a komfortne navrhnutá a zrealizovaná. Hala C2 bude venovaná udržateľnej výstavbe a architektúre. V tejto hale nájdu návštevníci nielen stavebné materiály a technológie pre udržateľnú výstavbu, ale sa tu budú prezentovať aj už realizované projekty udržateľnej architektúry a vystavovatelia poradia aj ohľadom postupov v certifikovaní udržateľných budov. Hala BO bude zase ponúkať tému „Stieranie hraníc“, pričom každý deň počas veľtrhu prinesie špecificky zameranú tému dňa, napr. prvý deň bude venovaný putovaniu za budovami s plusovou energiou, druhý deň bude zameraný na Život bez hraníc, atď. V hale A6 sa budú zase každý deň konať rôzne pódiové diskusie, ktoré budú zamerané na aktuálne témy ako napr. Globálna architektúra – globálne myslenie – lokálna výstavba, Konzum zajtrajška, Projekty pre zdravé bývanie, Budúcnosť administratívnych budov, Nové koncepty v architektúre, atď. Na veľtrhu bude prítomná aj ďalšia veľká téma „Modernizujeme Nemecko“. Táto téma súvisí predovšetkým s európskymi cieľmi 20/20/20 do roku 2020 a s úsilím o energetickú úspornosť budov, o zateplenie a obnovu starých budov, o lepšie a kvalitnejšie vnútorné prostredie budov, o bezbariérovosť, atď.
Obr.: Diskusných podujatí, workshopov a seminárov sa počas veľtrhu Bau môže zúčastniť každý, kto má záujem
Archi-World Academy
Novinkou budúcoročného veľtrhu je prezentovanie výsledkov zaujímavej súťaže pre architektov, projektantov a urbanistov. Predmetom súťaže sú energeticky úsporné a udržateľné projekty, ktoré ponúknu zaujímavé koncepty pre budúcnosť. Dvanásť najlepších projektov, resp. 12 autorov týchto projektov, ktoré vyberie medzinárodná odborná porota, získajú možnosť odbornej praxe v jednom zo 4 prestížnych svetových architektonických ateliérov. Ide o ateliéry tých architektov, ktorí budú aj členmi odbornej poroty, ktorá bude prihlásené projekty do súťaže posudzovať. Sú to Francoise Helene Jourda, Daniel Liebeskind, Zaha Hadid a Christoph Ingenhoven. Okrem nich bude v porote aj napr. Bjarke Ingels, Kengo Kuma alebo Mario Cucinella. Slávnostné vyhlásenie výsledkov Archi-World Academy sa uskutočnia počas veľtrhu BAU 2013 a to 16. januára 2013 popoludní. Projekty mohli architekti prihlasovať už od augusta 2012 a uzávierka bola koncom októbra 2012. Podľa oficiálnych informácií bolo do súťaže prihlásených viac ako 1 000
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Obr.:ARCHI-WORLD ACADEMY
Dlhá noc architektúry
Počas veľtrhu sa v piatok 18. januára 2013 od 19. hod. až do polnoci uskutoční Dlhá noc architektúry. Vedenie veľtrhu pripravilo túto zaujímavú akciu v spolupráci s Bavorskou komorou architektov a s vedením mesta Mníchov a s finančnou podporou koncernu Saint Gobain a jej cieľom je sprostredkovať osobnú prehliadku najznámejších stavieb v Mníchove všetkým záujemcom. Autobusy s účastníkmi vyrazia večer z areálu veľtrhu a do polnoci ponavštevujú architektonicky najzaujímavejšie stavby a budovy v Mníchove ako je napr. Allianz Arena, múzeum BMW, atď. Všetkých záujemcov o Dlhú noc architektúry iste poteší fakt, že sprevádzať ich bude aj osobne viceprimátor mesta Mníchov, ktorý využije túto príležitosť aj na diskusiu o budúcnosti vývoja mesta Mníchov.
Pripravil DL
Foto: www.bau-muenchen.com
