Druhý ročník odbornej konferencie Protipožiarna ochrana budov v roku 2021 sa konal 15. októbra 2020. Vzhľadom na aktuálnu situáciu sa zmenila jej forma a presunula sa do online sveta. Vďaka tomuto kroku bolo možné zabezpečiť účasť sľúbených odborníkov, ktorých prítomnosť by mohla byť z dôvodu opatrení proti pandémii neistá. Ako vyzerala Protipožiarna ochrana budov v roku 2021 online? Profesionálne technické zabezpečenie sa postaralo o bezproblémové vysielanie prednášok priamo na obrazovky pripojených účastníkov. Celým dňom sprevádzala moderátorka Mária Rosová z Vydavateľstva EUROSTAV, ktoré je organizátorom konferencie. Všetci účastníci online konferencie mali možnosť vypočuť si odborné prednášky v troch blokoch, ktoré zavŕšila panelová diskusia.
Napriek tomu, že súčasná situácia nám nedovolila usporiadať jubilejný 10. ročník medzinárodnej konferencie Udržateľnosť v architektúre a vo výstavbe prezenčnou formou, bol aj jej nový online formát nabitý informáciami a zaujímavými hosťami. Na konferencii, ktorú organizuje Vydavateľstvo EUROSTAV (10. rok) a Slovenská rada pre zelené budovy (7. rok), prezentovali svoje zaujímavé projekty významní spíkri z Talianska, Holandska, Veľkej Británie, Česka aj zo Slovenska. Konferencia sa konala pod záštitou Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky. Toto výnimočné odborné stretnutie zavŕšilo vyhlásenie laureáta už 9. ročníka ceny časopisu EUROSTAV VISIO 2020.
Redakčná rada časopisu ARCH o architektúre a inej kultúre na svojom zasadnutí dňa 25. júna 2020 nominovala architektonické diela na udelenie Ceny ARCH 2020. Výber bol aj tento rok uskutočnený v troch kolách, a to z architektonických diel publikovaných v ARCH-u za ostatný rok (od čísla 7-8/2019 po číslo 06/2020). V prvom kole redakčná rada vybrala 30 nominácií. Ich počet potom v druhom kole zúžila na 15, aby sa následne po náročnej diskusii zhodla na výbere 10 stavieb. Medzinárodná odborná porota posúdi kvality vybraných nominovaných diel in situ v dňoch 16. – 18. septembra 2020. Slávnostné vyhlásenie laureáta Ceny ARCH 2020 sa uskutoční vo štvrtok 19. novembra 2020 v Moyzesovej sieni v Bratislave.
Pri príležitosti udelenia Ceny ARCH vyjde ako vždy katalóg s autentickým záznamom diskusie poroty.
Bratislava, 2. júna 2020 – Prípravy na ďalší ročník online projektu DETI A ARCHITEKTÚRA, ktoré organizuje už po šiesty krát občianske združenie EUROARCH, sú v plnom prúde. Online projekt, ktorý je určený hlavne žiakom 5. a 6. aročníka ZŠ bude tento rok zameraný na tému mosty, ako stavby symbolizujúce prirodzenú ľudskú vlastnosť, potrebu stretávať sa.
Slovenská komora architektov zverejnila výzvu na prihlasovanie architektonických diel do 19. ročníka Ceny Slovenskej komory architektov za architektúru CE ZA AR.
Ukazuje sa, že aktuálny ročník ocenenia CE ZA AR musí mať za úlohu ešte dôraznejšie presadzovať kvalitné riešenia stavieb. Priestory na bývanie, vzdelávanie a zdravotníctvo sú totiž otázkou verejného záujmu a ich kvalita vplýva na všetkých bez rozdielu. Heslom tohto ročníka preto bude #priestorprearchitekturu. CE ZA AR vytvára okrem samotného ocenenia aj priestor na diskusiu o vplyve architektúry na kvalitu nášho života. Napriek aktuálnym obmedzeniam pripravuje programy na vzdelávanie mládeže, odborné diskusie a priestorové inštalácie vo verejnom priestore v Bratislave a Nitre. Cieľom ceny a jej sprievodných aktivít je upozorňovať laickú a odbornú verejnosť na význam kvalitnej architektonickej tvorby členov Slovenskej komory architektov.
Tím architektov Studia Perspektiv v minulom roku dokončil technologický hub juhoafrického ICT giganta EOH. Realizácia rozprestrená na dvoch podlažiach objektu Main Point na pražskej Pankráci bola vybraná do pätice celosvetovo najlepších projektov nominovaných v kategórii Small Office of the Year na ceny Frame Awards 2020, udeľované prestížnym časopisom Frame. Štúdiu priniesla aj ocenenie Winner v súťaži German Design Award 2020.
„Building Information Modeling (BIM) je nový prístup k projektovaniu, ktorý ide naprieč súkromnou či štátnou sférou. Svojou podstatou je to nová platforma na spoluprácu a spolupráca je základným kameňom úspechu (nielen) stavebných projektov,“ hovorí na úvod rozhovoru Erik Štefanovič, konateľ DELTA Slovensko, spoločnosti, ktorá stála pri zrode mnohých významných stavebných projektov v Rakúsku, Česku, na Slovensku a Ukrajine a ktorej motto znie: Úspech stavebného projektu je len otázkou voľby správneho partnera.
Téma bývalých industriálnych budov rezonuje v spoločnosti najmä vďaka projektom konverzií opustených skladov, textíliek, továrenských hál, pivovarov, hutí, či elektrární. Upozorňujú na možnosti, predstavujú aktuálne témy architektúry a urbanizmu, rezonujú so súčasnými tendenciami v umení. Zaplňujú prázdnotu, ktorá zostáva po miznúcej industriálnej ére.
Slovenská asociácia interiérových dizajnérov (SAID) zakladá a vyhlasuje slovenskú kategorizovanú súťaž o ceny za interiérový dizajn INSAID AWARDS. Do súťaže sa zapájajú najmä autori diel, interiéroví dizajnéri, architekti, umelci, študenti a iní tvorcovia a dodávatelia interiérov.
Slovenská spoločnosť pre techniku prostredia, člen ZSVTS, REHVA, Stavebná fakulta STU Bratislava, Katedra TZB, Slovenská komora stavebných inžinierov Vás pozývajú na 28. medzinárodnú vedecko-odbornú konferenciu VYKUROVANIE 2020 Klimatické zmeny a inovácie pri zásobovaní teplom.