Nehnuteľnosti sú od svojho cenového vrcholu v júli 2022 lacnejšie takmer o 12 percent. Vyplýva to z najnovšej správy NBS, ktorú komentuje odborníčka spoločnosti FinGO Róberta Mecková. Trh s realitami sa podľa nej spomalil z dôvodu vysokých úrokových sadzieb a prísnejších podmienok jednotlivých bánk. Pokles cien bude pravdepodobne pokračovať aj v budúcom roku, no kvalitné nehnuteľnosti si svojich kupcov vždy nájdu. Podľa najnovšej správy Národnej banky Slovenska ponukové ceny nehnuteľností v 3. štvrťroku 2023 klesli o 2,3 percenta oproti predchádzajúcemu štvrťroku. Medziročne ide o pokles až o 10,1 percenta. V porovnaní s júlom 2022, keď sa nehnuteľnosti predávali najdrahšie, klesli ceny o 11,8 percenta. Pokles cien bol zaznamenaný vo všetkých krajoch, najvýraznejšie v Banskobystrickom a Prešovskom kraji, zhodne o 6,2 percenta. V medziročnom porovnaní sa klesanie cien prejavuje v Bratislave a na západnom Slovensku v menšej miere ako na východe Slovenska, v Prešovskom a Košickom kraji. V Bratislave je trh s novostavbami v útlme. Kupujúci vyčkávajú na nižšie ceny a predávajúci na to, kedy to kupujúcich omrzí. Zvyšok Slovenska stále trápi nedostatok bývania, takže trh je skutočne spomalený, ale kupujúci s potrebou bývať aj teraz hľadajú a túto svoju potrebu riešia.

Kupujúci dnes vedia zjednať zľavu aj 10 a viac percent

Pred pár rokmi dostal hypotéku skoro zadarmo takmer každý, kto sa na ňu kvalifikoval. Dnes sú banky prísnejšie, no vysoké úroky bývanie zároveň dosť predražili. Aktuálne sadzby sú realita, ktorej sa bude treba prispôsobiť. Ťažké obdobie skôr čaká toho, kto chce silou-mocou predať za viac, ako predal jeho sused v rokoch 2021 či 2022. Ak realitný maklér správne nastaví cenu a klient to akceptuje, transakcia skôr či neskôr prebehne. Dnes predáva zväčša ten, kto musí. Keď kupujúci vie, že predávajúceho tlačí čas alebo životná situácia a predaj mu ponáhľa, vtedy mnohokrát dokáže vyjednať zľavu aj 10 a viac percent. Ak však predávajúci predávať nemusí, pokles ceny až taký výrazný nebude.

Pokles cien bude zrejme pokračovať, kvalitná nehnuteľnosť si však kupca nájde

Podľa správy NBS mesačné štatistiky zatiaľ nenaznačujú blížiaci sa koniec cenového poklesu. Situácia na Slovensku v najbližšom období rozhodne nebude taká divoká ako pred dvoma či troma rokmi, keď sa predalo všetko, čo malo štyri steny. Aj v najbližšom roku sa bude predávať, i keď pomalšie. Kvalitná nehnuteľnosť si svojho kupca nájde. Dôležitá je kombinácia faktorov, stav nehnuteľnosti, poloha a rozloha, orientácia na svetové strany, hlučnosť, parkovanie a výťah. Ideálne je, keď má nehnuteľnosť