
Nečakajte na jeseň. Najlepší čas na zateplenie fasády domu je v lete
Na jednej strane úspora energie a zamedzenie únikov tepla v zime, na druhej strane ochrana pred prehrievaním stien a spolu s ňou šetrenie energií spotrebovaných klimatizáciou v lete, alebo aj dlhšia životnosť stavby. Kedy sa zateplenie fasády domu naozaj oplatí? Čo pri celkovom projekte zvažovať a nakoniec to najdôležitejšie – aká bude skutočná cena zateplenia a s čím treba v rozpočte počítať?
Otázka pri zateplení fasády domu nie je či, ale kedy. Podľa odborníkov ideálne v lete, teda v suchých mesiacoch. Realizácia zateplenia na jeseň a vo vlhkom období by viedla k poškodeniu materiálu a k pomalému schnutiu lepiacej malty, výstužnej vrstvy i fasádnej omietky.
Z dlhodobého hľadiska prináša zateplenie fasády domu úsporu v rodinnom rozpočte cez vykurovaciu sezónu a to obmedzením únikov tepla. Za tie môžu tepelné mosty, ktoré sa tvoria v miestach náhlej zmeny povrchovej teploty. Teplo tak uniká najčastejšie cez steny, strechu, okná, dvere alebo podlahy.
Zdravšie prostredie, zníženie hlučnosti, dlhšia životnosť
Kvalitný systém zateplenia rovnako bráni, aby sa steny domu v horúcich letných prehrievali. Udržiavanie konštantnej teploty v interiéri zabraňuje kondenzácií pár v rohoch stien a na okenných rámoch, kde často vznikajú vlhké miesta a plesne – pôvodca respiračných ochorení. Okrem zdravotného je pri starších stavbách veľkým plusom aj estetické hľadisko, keďže stará stavba prejde celkovou obnovou a zmenou fasády. Nakoniec to pomáha aj predĺžiť životnosť stavby, nakoľko pri zateplení dochádza k ochrane obvodovej konštrukcie vonkajším tepelnoizolačným kontaktným systémom.
Weber radí: Pozor na štyri najčastejšie chyby pri zateplení fasády domu
- Venujte pozornosť úprave podkladového povrchu. Nedostatočná úprava sťažuje aplikáciu a znižuje účinnosť zateplenia.
- Nesnažte sa zbytočne šetriť na nedostatočnej hrúbke izolácie. Zhoršíte funkčnosť ochrany stien pred poveternostnými vplyvmi a úspora na úniku tepla bude nižšia.
- Nesprávne lepenie môže viesť k uvoľňovaniu dosiek. Lepiacu maltu nanášajte po celom obvode izolačných dosiek a vo forme terčov (najmenej dva terče uprostred plochy dosky). Minimálne 40 % povrchu dosiek musí byť spojených lepiacou maltou s podkladom. Pri lamelách je nevyhnutné spojiť lepiacou maltou celý povrch s podkladom.
- Pre stabilitu systému je mimoriadne dôležité vkladanie rozperných kotiev v miestach, kde je pod izolantom vrstva lepiacej malty. Overte si. Aká je správna hĺbka zapustenia kotvy.
Koľko stojí zateplenie domu?
Mnohé projekty stroskotajú na nedostatočnej príprave a práve v stavebníctve je zlatým pravidlom, že stavba bude na konci drahšia, ako bolo na začiatku rozpočtované. Môže za to veľa premenných, ktoré vstupujú do procesu realizácie v jednotlivých fázach zateplenia. Neznamená to však, že sa na svoj projekt zateplenia neviete vopred pripraviť a nastaviť si rozpočet čo najpresnejšie.
Pri počiatočnej kalkulácii ceny zateplenia počítajte nielen s nákladmi na materiál, náradie či predpokladanú prácu majstrov. Výslednú cenu ovplyvní celková plocha zateplenia, kvalita a hrúbka izolačného materiálu, cena práce aj s predpokladanými opravami, výška budovy a aktuálny stav stien, ktoré si tiež môžu vyžiadať pred zateplením opravu. Platí, že čím viac možných scenárov zohľadníte, tým bude rozpočet presnejší.
Plánujete zatepliť fasádu domu? Vypočítajte si orientačnú cenu cez Weber Online kalkulátor.
Pripravené v spolupráci so značkou Weber, Saint-Gobain
