Za skutočným lídrom v stavebníctve nestojí len objem realizovaných projektov, ale najmä schopnosť prinášať inovatívne riešenia, ktoré tvoria pevné základy pre budúcnosť. Spoločnosť Keller dlhodobo udáva tón v oblasti špeciálneho zakladania – segmentu, ktorý je síce často neviditeľný, no rozhodujúci pre úspech každej stavby. V rámci rubriky Lídri slovenského stavebníctva sme sa rozprávali s Petrom Škodom, konateľom firmy, ako digitalizácia mení prax geotechnického modelovania a čo znamená byť lídrom v odvetví, kde sa kvalita preveruje v hĺbke pod terénom.

Ing. Peter Škoda
Konateľ firmy

Špeciálne zakladanie je často neviditeľné, no pritom kľúčové. Ako zákazníkom vysvetľujete dôležitosť kvalitného podložia a správne navrhnutých základov?

Ako hovoríte, špeciálne zakladanie je skoro vždy neviditeľné, stojí nemalé peniaze, ktoré mnohí považujú za zbytočne vyhodené. Podobné zmýšľanie, nanešťastie, viedlo k viacerým haváriám, ktoré boli aj medializované, čo trochu zvýšilo povedomie o tejto problematike. Je smutné, že medializované prípady sú len špičkou ľadovca, a za problém v slovenskom stavebníctve považujem utajovanie problémov a neinformovanie odbornej verejnosti. Takto prichádzame o možnosť poučiť sa.

Pri tejto príležitosti musím poďakovať aj nášmu projekčnému oddeleniu, ktoré stále spolupracuje s investormi a projektantmi, aby návrhy, resp. riešenia boli bezpečné a zároveň ekonomicky výhodné.

V neposlednom rade viem povedať, že máme skupiny objednávateľov, ktorí sa vracajú a objednávajú viaceré stavby, takže ich miera vedomostí o špeciálnom zakladaní, spolu s nárokmi na kvalitu a termíny, sa stále zvyšuje.

Do akej miery dnes využívate digitalizáciu, geotechnické modelovanie alebo monitorovacie systémy priamo na stavbách?

Tak ako v iných oblastiach, aj v digitalizácii sa považujeme za lídra slovenského geotechnického trhu. V praxi to však býva skôr práca navyše, ktorá sa v cene nezohľadňuje. Interné predpisy našej firmy stanovujú zložitejšie projekty a stavby, najmä zapažené a tesnené stavebné jamy, modelovať v 3D a porovnávať s nameranými odchýlkami počas realizácie. Porovnanie vedie k možnosti opráv prípadných nepresností ešte pred výkopom. Takto možno ušetriť čas, peniaze a hlavne stres počas kritickej fázy realizácie stavebných jám, ktorou je výkop.

Geotechnické modelovanie je dlhé roky štandardom a s pribúdajúcou náročnosťou a komplexnosťou projektov sa nároky naň budú len zvyšovať. Po projektoch ako Vydrica či viaceré etapy projektu Zwirn je štandard posunutý veľmi vysoko.

Problémom býva skôr rozdielny štandard projektov, ktoré dostávame na ocenenie. Je o nás známe, že vo väčšine prípadov ponúkame svoju alternatívu, čo je napríklad vo verejnom obstarávaní skoro neprípustné. Pre tlak na cenu a čas bývajú niektoré projekty nedostatočne pripravené, prípadne je nemožné ich optimalizovať. Tento postup je u súkromných objednávateľov pravidlom, no verejné súťaže pojem optimalizácie skoro nepoznajú.

Keller pôsobí celosvetovo. Aké know-how alebo technologické prístupy prenášate na slovenský trh zo zahraničia?

Dlhoročným mottom našej firmy je: global strength, local focus. Toto sa prejavuje hlavne pri strojovom vybavení, ktoré sa presúva podľa špecifík jednotlivých projektov. Doba sa pohla, možnosti pracovníkov a získanie relevantného personálu sú takisto obmedzené, preto sa do popredia dostávajú rýchle technológie, ktoré kladú dôraz na kvalitu operátorov.

V našej spoločnosti rovnako funguje veľmi aktívna výmena skúseností a vedomostí medzi jednotlivými krajinami nielen v rámci našej divízie SEN (South East and Nordics), ale aj na globálnej úrovni formou vnútornej štruktúry odborníkov GPT (Global Produkt Team).

Takto sme boli schopní aplikovať na Slovensku oválne telesá z tryskovej injektáže, baranené liatinové (duktilné) pilóty a mikropilóty s koreňom z tryskovej injektáže.