Podľa údajov Európskej asociácie pre tepelné čerpadlá z roka na rok stúpa obľuba tepelných čerpadiel. Vlani narástol záujem o ne medziročne o viac ako 50 % a na Slovensku sa zakúpilo takmer 13 500 kusov. Najväčší záujem – 11 555 ks – bol o čerpadlá typu vzduch-voda. Práve ponuku takýchto čerpadiel rozširuje tento rok japonská spoločnosť Panasonic o dva rady Aquarea K a Aquarea L. Aquarea K je vynikajúce riešenie pre novostavby. Aquarea L ponúka zasa možnosť jednoduchého pripojenia k existujúcim radiátorom, preto je vhodná na rekonštrukcie rodinných domov. Oba rady ponúkajú účinnosť, komfort, krásny dizajn, kompaktné spracovanie, menši priestorové nároky a množstvo pokročilých funkcií. Čerpadlo s výkonom v rozmedzí 3 – 9 kW do rodinného domu s kompletnou montážou s nádržou na teplú úžitkovú vodu znamená investíciu 6 250 až 10 500 eur. „Sezónna účinnosť tepelných čerpadiel sa v našich podmienkach pohybuje okolo 180 –200 %. V porovnaní s vykurovaním plynovým kotlom tak možno ušetriť dve tretiny nákladov,“ prezrádza Marek Hvozdík, hlavný zástupca spoločnosti Panasonic na Slovensku.

Návratnosť investícií urýchľujú dotácie. „Od 6. septembra je vyhlásená už štvrtá výzva programu Obnov dom, ktorá bude otvorená pre 10 000 záujemcov. Pri úspore 30 – 60 percent primárnej energie môže maximálna výška príspevku dosiahnuť 15-tisíc eur, pri úspore o viac ako 60 percent až 19-tisíc eur,“ hovorí Hvozdík. Nové diaľkové ovládanie ponúka optimalizované používateľské rozhranie a zlepšené funkcie, napr. duálny systém ovládačov na nezávislé ovládanie dvoch zón v rámci domácnosti. Tepelné čerpadlá Aquarea K a L možno pohodlne ovládať aj vďaka riadiacemu systému AC Smart Cloud, ktorý umožňuje diaľkové ovládanie smartfónom alebo tabletom a ponúka celý rad funkcií vykurovania a chladenia, ako sú časovač, nočný režim, automatický reštart pri výpadku prúdu, možnosti napojenia na systém smart home a predovšetkým sledovanie spotreby energie.

Okrem toho sa môžu čerpadlá pripojiť k službe AC Service Cloud. Tá umožňuje technikom servisnej spoločnosti vzdialene pristupovať k tepelným čerpadlám, nastavovať jednotky, prípadne vykonávať vzdialenú údržbu alebo diagnostiku porúch. Vďaka tomu možno šetriť náklady klientom. Nové tepelné čerpadlá ponúkajú vysoký výkon pre každý domov, pracujú bez ohľadu na klimatické podmienky a ich činnosť neovplyvňujú ani nízke vonkajšie teploty. Kompresor pracuje až do vonkajšej teploty –25 °C. Predstavujú energeticky úsporné zariadenia (trieda A+++), ktoré sú zároveň veľmi tiché. Čerpadlá Panasonic Aquarea K, vhodné pre novostavby, využívajú ekologické chladivo R32 a sú k dispozícii v radoch High Performance a T-CAP pre extrémne chladné podmienky. Panasonic Aquarea L je zase ideálne pre rekonštruované domy s pôvodným systémom radiátorov.

Zdroj: panasonic.sk