Európsky oceliarsky zväz Eurofer zhoršil predpoveď rastu dopytu po oceli v Európe už druhýkrát tento rok, a to pre geopolitické napätie, ekonomickú neistotu a vyššie úrokové sadzby. Očakáva sa, že dopyt sa zvýši len o 3,2 %, pôvodná predpoveď bola 7,6 % a vo februári ju zväz upravil na 5,6 %.

Predpokladá sa, že výroba v odvetviach využívajúcich oceľ tento rok klesne o percento. Tento pokles spôsobí hlavne oslabenie v stavebníctve, ktoré tvorí približne 35 % dopytu v EÚ, ale aj v strojárstve a vo výrobe domácich spotrebičov.

Eurofer znížil aj odhad minuloročného dopytu. Naposledy predpokladal, že dopyt klesol o 9 %, zatiaľ čo vo februári odhadoval pokles o 6,3 %. Zjavný dopyt, ktorý meria produkciu plus dovoz mínus vývoz, sa vo štvrtom štvrťroku zvýšil o 11 %. V minulom roku predstavoval dovoz 27 % zjavnej spotreby ocele.

Riaditeľ Euroferu Axel Eggert vyzval EÚ na zavedenie účinnej priemyselnej politiky na podporu oceliarskeho priemyslu. Oceliarsky sektor EÚ ročne vyrobí zhruba 150 miliónov ton ocele v 500 závodoch a má obrat 130 miliárd eur.